Studenci z koła naukowego „Cyborg” z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie zwyciężyli w największych i najbardziej prestiżowych międzynarodowych zawodach skupiających akademickie technologie satelitarne. Skonstruowana przez Polaków sonda kosmiczna okazała się bezkonkurencyjna w rywalizacji, która w ten weekend odbyła się w Teksasie w ramach konkursu CanSat Competition. Zespół AGH Space System pokonał 59 konkurentów z całego świata.
Sukces jest tym większy, że był to debiut ekipy z AGH Space System w zawodach organizowanych przez Amerykańskie Towarzystwo Astronautyczne (AAS), Amerykański Instytut Lotnictwa
i Astronautyki (AIAA) oraz NASA. Studenci z koła naukowego „Cyborg” byli jedynymi reprezentantami Polski w tych zawodach.
Kluczem do sukcesu okazał się świetny start w eliminacjach CanSat Competition. W pierwszym etapie rozegranym pod czujnym okiem specjalistów z NASA, AGH Space System uzyskał 97,6 proc. punktów. Z kolei w drugim etapie kwalifikacji (tzw. „krytyczna ocena projektu”), Polacy otrzymali od sędziów notę 99,2 proc. Dzięki temu w trakcie finałowych zawodów rozegranych w Burkett w Teksasie, studenci z AGH nie dali szans pozostałym konkurentom.
Rywalizacja polegała na symulacji podróży sondy przez atmosferę planety z jednoczesnym pobieraniem kompleksowych danych telemetrycznych w trakcie opadania. W finałowej rozgrywce zadaniem młodych konstruktorów było zaprezentowanie możliwości sondy planetarnej. Otóż została ona wyniesiona przez rakietę na odległość jednego kilometra w celu zebrania informacji o atmosferze i planecie.
Z kolei sonda planetarna jest w stanie za pomocą precyzyjnych czujników, które wykonują pomiary wysokości – zmierzyć temperaturę wewnętrzną oraz otoczenia, stan lotu, parametry stabilizacji, poziom zasilania czy kąt opadania. Następnie wszystkie dane są transmitowane do stacji naziemnej za pośrednictwem modułów radiowych. Natomiast wszystkie czujniki umieszczone są w osłonie z włókna szklanego.
Mieszczą się w niej również m. in. spadochron i kapsuła zabezpieczająca, która podczas zawodów przewozi niezwykle delikatny ładunek testowy – jajko. Co ciekawe, sędziowie przyznają dodatkowe punkty za dostarczenie go w nienaruszonym stanie z powrotem na ziemię. Studenci z AGH pokonali konkurentów z tak prestiżowych uczelni, jak University of California, University of Michigan, University of Toronto czy University of Manchester.