Często ludzie, którzy odnieśli spektakularny sukces w biznesie, zarobione pieniądze przeznaczają na spełnianie swoich ekstrawaganckich potrzeb czy zabezpieczenie przyszłości rodziny kilka pokoleń naprzód. Inaczej stało się w przypadku 7 miliarderów, którzy sukces odnieśli w branży technologicznej. Otóż postanowili oni podzielić się swoją fortuną z innymi, ale niekoniecznie z rodziną.
Oto 7 najbardziej spektakularnych historii miliarderów, którzy z różnych przyczyn postanowili podzielić się swoim gigantycznym majątkiem z innymi ludźmi, przekazując go na różnego rodzaju szczytne cele:
1. Bill Gates
Najbardziej znany przykład. Pewnego dnia współzałożyciel Microsoftu podjął decyzję, że swojego majątku, szacowanego wtedy na 84,9 mld dolarów, nie pozostawi trójce swoich dzieci. Postanowił, że zamiast tego odziedziczą one jedynie ułamek tej fortuny - po 10 mln dolarów przypadnie każdemu z nich.
Co więcej, Bill Gates stwierdził nawet w lutym, że pozostawianie dzieciom ogromnej ilości pieniędzy nie jest dla nich korzystne. Zamiast tego najbogatszy człowiek na świecie wolał założyć wraz ze swoją żoną Melindą fundację, która wspiera różnego rodzaju szczytne projekty.
Szacuje się, że obecnie Gates posiada majątek w wysokości około 79 mld dolarów. Co więcej, wspólnie z Warrenem Buffetem rozpoczął kampanię o nazwie „Giving Pledge”. Ma ona zachęcić innych miliarderów do przekazania co najmniej połowy swojego majątku na cele charytatywne.
2. Steve Case
Jest współzałożycielem firmy AOL – w latach 90-tych największego dostawcy usług internetowych w USA. Case zamiast zachować swój majątek dla siebie, postanowił założyć firmę Revolution, za pośrednictwem której inwestuje środki w obiecujące startupy z branży technologicznej. Podpisał również deklarację „Giving Pledge”.
Case uważa, że inni ludzie po miliarderach, którzy dużo od losu dostali, wiele się spodziewają. Dlatego jak stwierdził wspólnie ze swoją żoną Jean, mają znakomitą okazję do jak najlepszego dysponowania zgromadzonymi przez siebie pieniędzmi. Zdaniem Case’a nie uważają ich za swoje, ale raczej starają się być jak najbardziej odpowiedzialnymi zarządcami tych środków.
3. Marc Benioff
Prezes Salesforce zachęca inne korporacje do powielania jego modelu o nazwie 1/1/1. Polega on na tym, że firma powinna przekazywać 1 proc. kapitału własnego, 1 proc. czasu swoich pracowników oraz 1 proc. posiadanych zasobów na cele charytatywne.
Ostatnio zorganizował akcję o nazwie „SF Gives”. W jej ramach namówił firmy technologiczne z San Francisco do przekazania 10 mln dolarów na walkę z ubóstwem. Całą kwotę zebrano w zaledwie 60 dni. Z kolei osobiście wraz ze swoją żona Lynne przekazał łącznie 200 mln dolarów szpitalowi dziecięcemu w San Francisco.
4. Irwin Jacobs
Założyciel firmy Qualcomm, wspólnie ze swoją żoną Joan przekazał 500 mln dolarów swojej fortuny na cele charytatywne. Takie, jak np. rozbudowa kampusu w uczelni Cornell Tech Roosevelt Island czy przyznanie stypendiów studentom MIT oraz San Diego Symphony. Ponadto Jacobs podpisał również deklarację „Giving Pledge”.
5. Pierre Omidyar
Założyciel eBay wraz ze swoją żoną Pam od czasu wejścia tej firmy na giełdę w 1998 r., przekazali ponad 1 mld dolarów na cele charytatywne. Omidyar podpisał również deklarację „Giving Pledge”, a dziś jego majątek jest szacowany na 7,8 mld dolarów.
Jednak Omidyar i jego małżonka zamierzają podzielić się z innymi większością swojego majątku jeszcze w czasie swojego życia. Jak twierdzą, posiadają więcej pieniędzy niż ich rodzinie będzie kiedykolwiek potrzebne. Dlatego chcą zrobić z niego pożytek już dziś, aby pomóc rozwiązać niektóre z najtrudniejszych problemów na świecie.
6. Gordon Moore
Współzałożyciel Intela przekazał na cele charytatywne ponad 1 mld dolarów swojego majątku. W 2001 r. utworzył Fundację Moore’a, która wspiera działania związane z ochroną środowiska czy zdrowiem. Obecnie na swoim koncie zgromadziła ona około 5 mld dolarów. Moore razem ze swoją żoną Betty także podpisał deklarację „Giving Pledge”.
7. Elon Musk
Założyciel Tesli oraz SpaceX posiada piątkę dzieci z pierwszego małżeństwa. Jednak większość ze swojego majątku szacowanego na kwotę 12,9 mld dolarów, inwestuje w odnawialne źródła energii, naukę, edukację oraz ochronę zdrowia. Podpisał również deklarację „Giving Pledge”. Co ciekawe, za pracę w Tesli otrzymuje wynagrodzenie w wysokości…1 dolara rocznie.