To jedyne tego rodzaju miejsce w Polsce. Kilkanaście najnowocześniejszych na świecie robotów przemysłowych renomowanych firm, aula na 288 miejsc, symulatory kokpitów z systemami sterowania, skomputeryzowane pracownie projektowania urządzeń mechatronicznych – a wszystko pomieszczone zgodnie z najnowszymi trendami w „inteligentnym budynku”. Tak wygląda właśnie oddane do użytku laboratorium Wojskowej Akademii Technicznej.
Drugiego tak nowoczesnego laboratorium robotyki nie ma nigdzie w Polsce, uważa jego kierownik dr inż. Jarosław Panasiuk z Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie. Największe wrażenie robią chyba stanowiska symulatorów kokpitów statków powietrznych i systemów ich sterowania w zakładach awioniki i uzbrojenia lotniczego. Chodzi o wierne odwzorowanie w glass kokpitach instalacji pneumatycznych, hydraulicznych czy elektrycznych dla trzech typów samolotów: F-16 Jastrząb, Boeing 737 oraz Airbus 320.
Najwyższa półka
Część zakupiono w ramach projektu, część jest dziełem studentów-pasjonatów lotnictwa z wydziałowych kół naukowych oraz ich opiekunów z kadry dydaktycznej wydziału. Ponad 4 mln zł wydatkowano na wyposażenie sal dydaktycznych w pracownie komputerowe (dwie), stanowiska do prowadzenia zajęć z podstaw automatyki i systemów sterowania, instalacje lotniczych układów wykonawczych i elektroenergetycznych, urządzenia nawigacyjne, zestawy uruchomieniowe mikrokontrolerów, zasilacze napięć lotniczych, oprogramowanie czy doposażenie sprzętowe warsztatów koła naukowego. Dołożono przy tym niezbędnych starań, by było to wyposażenie z najwyższej półki czyli renomowanych firm.
Roboty i maszyny
Laboratorium Robotyki Zespołu Mechatroniki. Tam w pracowni zrobotyzowanych technologii wytwarzania znalazły się stanowiska do zgrzewania, cięcia/spawania laserowego, cięcia plazmą, spawania techniką MIG/MAG oraz centrum obróbcze RoboDrill ze zrobotyzowaną obsługą.
Razem tworzą ciąg kilku robotów firm ABB, Fanuc, KUKA. Wszystkie stanowiska zostały wyposażone w zaawansowane systemy bezpieczeństwa oraz pozwalają na przezbrojenie robotów w specjalistyczne narzędzia. W pracowni zainstalowano również na przykład stację cięcia plazmą firmy Lincoln Electric, w która można „uzbroić” wybranego robota. Z kolei znajdujące się tutaj centrum obróbcze z RoboDrill, doposażone dwoma robotami firmy Fanuc, pozwala na zautomatyzowaną obsługę stacji oraz kontrolę jakości produkowanych detali.
Za pomocą smartfona i odpowiednich aplikacji studenci mogą praktycznie sterować instalacjami budynku, gdyż pracownia zlokalizowana jest właśnie w obiekcie takiego typu.
Roboty i inne cuda
W skład laboratorium mechatroniki wchodzą również dwa roboty mobilne firmy ROBOTNIK. Robot SUMMIT wyposażony jest w zaawansowany manipulator KINOWA oraz wymienny zestaw kół. Drugi robot to kołowo-gąsienicowy GUARDIAN z manipulatorem. W obu robotach zastosowano m.in.: systemy KINECT oraz skanery laserowe, które umożliwiają autonomiczne wykonywanie zadań. Tylko w tych pracowniach studenci i naukowcy mogą „zaprząc do pracy” równocześnie 15 robotów i co więcej - zintegrować ich działanie.
Fakt, że najnowsze swoje produkty na wyposażenie laboratorium dostarczyli tacy potentaci na rynku robotów przemysłowych jak firmy ABB, Fanuc czy Mitsubishi Electric, świadczy o dobrej pozycji wydziału w przemyśle robotyki. Firmom z kolei zależy na inżynierach, którzy w przyszłości będą perfekcyjnymi operatorami ich sprzętu.
Doświadczenie, które przyda się na rynku
– Oddanie do użytku tak wspaniale wyposażonego obiektu będzie procentować przez wiele lat. Laboratorium wydatnie uatrakcyjni kierunek studiów, zaś studenci zdobędą bezcenne na rynku pracy doświadczenie praktyczne – twierdzi dziekan Wydziału Mechatroniki i Lotnictwa Radosław Trębiński.
Jak podkreśla, według pracowników katedry mechatroniki możliwość zapoznania się studentów z najnowszymi metodami i językami programowania robotów, sterowników, jak i nabycie nawyków prawidłowego zachowania się przy pracy z wysoko zaawansowanymi technologicznie maszynami, kapitalnie podniesie wiedzę i walory przyszłego absolwenta.
Inwestycję współfinansowano z funduszy Unii Europejskiej - z środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Całość kosztowała prawie 24 miliony złotych.
W pracowni inteligentnych budynków zainstalowano 10 stanowisk, które są odzwierciedleniem inteligencji nowoczesnego biurowca. Studenci mają tam możliwość zapoznania się m.in. z budową i funkcjonowaniem najnowocześniejszych systemów bezpieczeństwa, autoryzacji wejścia/wyjścia, instalacji przeciwpożarowych, oświetlenia, audio, klimatyzacji.