Polscy naukowcy pracujący za granicą chcą wracać do kraju. Ma im w tym pomóc konferencja Polish Scientific Networks

Polscy naukowcy pracujący za granicą chcą wracać do kraju. Ma im w tym pomóc konferencja Polish Scientific Networks.
Polscy naukowcy pracujący za granicą chcą wracać do kraju. Ma im w tym pomóc konferencja Polish Scientific Networks. Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
W dniach 18-20 czerwca odbędzie się w Warszawie konferencja Polish Scientific Networks. Weźmie w niej udział około 200 młodych naukowców z krajowych oraz zagranicznych uczelni. To wydarzenie stanowi odpowiedź na coraz częstsze sygnały zgłaszane przez polskich uczonych pracujących za granicą, którzy chcą realizować swoje projekty nad Wisłą.


Konferencja Polish Scientific Networks została zainspirowana cyklem spotkań „Science. Polish Perspectives”, które od 2012 r. w Wielkiej Brytanii organizują młodzi naukowcy i studenci polskiego pochodzenia, prowadzący badania za granicą. Jedną ze współorganizatorek tej inicjatywy jest 21-letnia Aleksandra Pędraszewska z Uniwersytetu Cambridge, która otrzymała sponsorowaną przez Rolls-Royce nagrodę dla brytyjskiej Studentki Roku studiów pierwszego stopnia. Polka brała również udział w organizacji konferencji "Next Step: Poland" dla studentów zainteresowanych pracą w Polsce.

Obecnie po raz pierwszy debata o powrocie polskich naukowców do kraju będzie się toczyć nad Wisłą. Zorganizowała ją Akademia Młodych Uczonych PAN, Klub Stypendystów Fundacji na rzecz Nauki Polskiej oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Lena Kolarska-Bobińska, minister nauki i szkolnictwa wyższego

Od pewnego czasu dostajemy dużo sygnałów od młodych naukowców, którzy po skończeniu studiów i pracy za granicą chcą wracać na polskie uczelnie. Konferencja jest po to byśmy, również jako ministerstwo, mogli zachęcić ich do powrotów. Bardzo zależy nam na wykorzystaniu w Polsce ich potencjału, wiedzy i doświadczeń, które zdobyli na uczelniach zagranicznych. Mamy już program dla zdolnych studentów, którzy chcą studiować za granicą – „Studia dla wybitnych”. Teraz musimy skoncentrować się na powrotach młodych naukowców do kraju.

Dziś na konferencji także po raz pierwszy szefowa resortu nauki zaprezentuje Program Umiędzynarodowienia Szkolnictwa Wyższego.
prof. Janusz Bujnicki, ambasador nauki i jeden z inicjatorów Polish Scientific Networks

Chcielibyśmy, by trend zwany „drenażem mózgów” (brain drain) zmienił się w „cyrkulację mózgów” (brain circulation). Polska oferuje młodym naukowcom wiele możliwości niedostępnych dziś w innych krajach. Najwięcej mogą osiągnąć naukowcy mobilni, z międzynarodowym dorobkiem i potrafiący przekuć dobre pomysły na przebojowe wnioski grantowe. Dzięki konferencji Polish Scientific Networks zamierzamy ułatwić współpracę i nawiązywanie kontaktów.

Konferencję, która odbędzie się w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie, swoją obecnością zaszczycą Polacy studiujący i pracujący na prestiżowych uczelniach i w instytutach badawczych na całym świecie. Takich, jak np. University of Cambridge, Imperial College London, Fritz-Haber-Institut der Max-Planck-Gesellschaft czy University of California. Jak informują organizatorzy, uczestnicy zdają sobie sprawę, że już teraz duże polskie firmy wyszukują młode talenty i oferują im pracę w Polsce. Tak jak np. Marta Gajowa, która po nauce we Francji chce wrócić do kraju.
mgr Marta Gajowa, doktorantka z Université Paris Descartes

Jestem młodym naukowcem, dopiero zaczęłam mój doktorat w Paryżu. Spędziłam cztery lata studiując neurobiologię w Polsce na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz rok – magisterski, w Paryżu. Rok ten zrewolucjonizował moje patrzenie na moją przyszłą karierę naukową oraz bardzo przyspieszył mój rozwój. Jestem przekonana, że moje doświadczenia mogą inspirować nie tylko studentów pragnących spróbować swoich sił za granicą, ale pewnego dnia mogą mieć wpływ na nasz system edukacji w Polsce. To dzięki temu, że cztery lata studiowałam w Polsce, będąc aktywną studentką, mogłam osiągnąć sukces we Francji.

Szczegółowy opis konferencji można znaleźć tutaj.

Napisz do autora: kamil.sztandera@innpoland.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
WYWIAD 0 0O nich będzie głośno. Stworzyli pierwszy inteligentny głośnik rozumiejący komendy po polsku
BIZNES 0 0Nigdzie nie uciekniesz przed wyższym ZUS. Po tym tekście zrezygnujesz z przenosin firmy do Czech
NAUKA 0 0Ludzie już planują przeprowadzkę na "Drugą Ziemię". Ekspert wyjaśnia, czy to możliwe
WYWIAD 0 0"Postarzałam się o 5 lat w ciągu roku". Polka skończyła Harvard, wróciła ze świetnym pomysłem na biznes
0 0Rozwiązanie problemu sortowania odpadów mieliśmy 20 lat temu. Teraz może pomóc miastom uniknąć kar
0 0W Polsce powstała "Szkoła Przyszłości". Można używać smartfonów na lekcjach i uprawiać ogródek
0 0Program "Milion Plus" dla szpitali to wyborczy bubel. Jest niczym plaster na krwawiącą tętnicę