Reklama.
W dniach 18-20 czerwca odbędzie się w Warszawie konferencja Polish Scientific Networks. Weźmie w niej udział około 200 młodych naukowców z krajowych oraz zagranicznych uczelni. To wydarzenie stanowi odpowiedź na coraz częstsze sygnały zgłaszane przez polskich uczonych pracujących za granicą, którzy chcą realizować swoje projekty nad Wisłą.
Napisz do autora: kamil.sztandera@innpoland.pl
Od pewnego czasu dostajemy dużo sygnałów od młodych naukowców, którzy po skończeniu studiów i pracy za granicą chcą wracać na polskie uczelnie. Konferencja jest po to byśmy, również jako ministerstwo, mogli zachęcić ich do powrotów. Bardzo zależy nam na wykorzystaniu w Polsce ich potencjału, wiedzy i doświadczeń, które zdobyli na uczelniach zagranicznych. Mamy już program dla zdolnych studentów, którzy chcą studiować za granicą – „Studia dla wybitnych”. Teraz musimy skoncentrować się na powrotach młodych naukowców do kraju.
Chcielibyśmy, by trend zwany „drenażem mózgów” (brain drain) zmienił się w „cyrkulację mózgów” (brain circulation). Polska oferuje młodym naukowcom wiele możliwości niedostępnych dziś w innych krajach. Najwięcej mogą osiągnąć naukowcy mobilni, z międzynarodowym dorobkiem i potrafiący przekuć dobre pomysły na przebojowe wnioski grantowe. Dzięki konferencji Polish Scientific Networks zamierzamy ułatwić współpracę i nawiązywanie kontaktów.
Jestem młodym naukowcem, dopiero zaczęłam mój doktorat w Paryżu. Spędziłam cztery lata studiując neurobiologię w Polsce na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz rok – magisterski, w Paryżu. Rok ten zrewolucjonizował moje patrzenie na moją przyszłą karierę naukową oraz bardzo przyspieszył mój rozwój. Jestem przekonana, że moje doświadczenia mogą inspirować nie tylko studentów pragnących spróbować swoich sił za granicą, ale pewnego dnia mogą mieć wpływ na nasz system edukacji w Polsce. To dzięki temu, że cztery lata studiowałam w Polsce, będąc aktywną studentką, mogłam osiągnąć sukces we Francji.