Minister nauki prof. Lena Kolarska-Bobińska podpisała dziś Program Umiędzynarodowienia Szkolnictwa Wyższego. W jego ramach resort będzie wspierał specjalnymi funduszami uczelnie m. in. w ramach Programu Operacyjnego Wiedza, Edukacja, Rozwój (POWER).
Obecnie na świecie poza granicami swojej ojczyzny studiuje 4 mln osób, a w 2020 r. ta liczba ma już wynosić 7 mln. Dlatego MNiSW poprzez wsparcie finansowe uczelni chce zachęcić cudzoziemców do nauki w Polsce. Jednak w tym celu trzeba podnieść poziom umiędzynarodowienia polskich szkół wyższych.
Najważniejsze w tym kierunku jest zwiększenie liczby zajęć prowadzonych w językach obcych. Dlatego na realizację międzynarodowych programów kształcenia, szkół letnich oraz programów kształcenia w językach obcych, w ramach POWER przeznaczonych zostanie 57,5 mln euro. Ogłoszenie pierwszego konkursu dla uczelni planowane jest na 2016 r.
W walce o zagranicznego studenta ma też pomóc pozyskiwanie międzynarodowych akredytacji dla instytucji szkolnictwa wyższego lub poszczególnych programów kształcenia. W ramach POWER na ten cel przewidziano 5 mln euro.
Ponadto program przygotowany przez resort zakłada zwiększenie liczby zagranicznych naukowców, którzy będą zaangażowani w prace dydaktyczne i naukowe w Polsce. W tym zakresie planuje się również zbudowanie programów studiów doktoranckich o zasięgu międzynarodowym oraz systemu staży badawczych dla osób po doktoracie. Z POWER na tego typu inicjatywy przewidziano ponad 112 mln euro.