NCBR i PARP zawarły sojusz na rzecz Innowacyjnej Polski. 30 czerwca obie instytucje podpisały porozumienie

NCBR i PARP zawarły sojusz na rzecz Innowacyjnej Polski. 30 czerwca obie instytucje podpisały porozumienie
NCBR i PARP zawarły sojusz na rzecz Innowacyjnej Polski. 30 czerwca obie instytucje podpisały porozumienie Fot. NCBR
Dwie największe krajowe agencje działające w obszarze rozwoju nauki, wynalazczości i przedsiębiorczości połączyły siły, by razem podążać wyznaczonym przez Europę kierunkiem – ku innowacyjności. Podpisane między NCBR i PARP porozumienie o współpracy wyznacza nowe standardy działań instytucji państwowych i prywatnych, służące wzmocnieniu polskiej gospodarki. To działania preferujące współpracę zamiast rywalizacji.


Znaczenie podpisanego 30 czerwca porozumienia podkreślił obecny na uroczystości Wiceminister Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Prof. Marek Ratajczak , Wiceminister Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Innowacyjność to także łączenie wzajemnych potencjałów dla wspólnego rozwoju. Cieszy mnie fakt, że dwie największe agencje zajmujące się gospodarką opartą na wiedzy rozpoczynają współpracę, aby jeszcze efektywniej korzystać z funduszy europejskich. Przyczyni się to do powstania spójnego systemu dla rozwoju nowych technologii i przedsiębiorczości w Polsce.

Teraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości będą wspólnie doskonaliły mechanizmy wsparcia działalności badawczo-rozwojowej i innowacyjnej przedsiębiorstw oraz wspierały współpracę nauki z biznesem.

Dzięki połączeniu sił obie instytucje mają nadzieję intensywniej i skuteczniej promować polskie odkrywcze przedsięwzięcia, jeszcze bardziej efektywnie gospodarować dofinansowaniem programów, przez wzmocnienie ich synergii, a także mocniej wspierać przedsiębiorców, naukowców oraz start-up’y, oferując im spójną i komplementarną ofertę realizacji ich projektów.
Jerzy Pietrewicz, Wiceminister Gospodarki

Zarówno PARP, jak i NCBR działają na rzecz rozbudowy innowacji w Polsce i zacieśniania współpracy biznesu z nauką. Liczę, że ich współdziałanie przełoży się na wzrost zastosowania innowacyjnych rozwiązań, a tym samym na zwiększenie konkurencyjności polskiej gospodarki.

Prezes PARP Bożena Lublińska-Kasprzak zapewniła, iż porozumienie jest wyrazem wspólnych priorytetów obu instytucji.

– Zależy nam by na rynek trafiało jak najwięcej innowacyjnych produktów –mówiła. – Wiemy, że aby to osiągnąć, przedsiębiorcy potrzebują spójnego i stabilnego wsparcia na różnych etapach swojego rozwoju. Zawarte porozumienie stanowi wkład w budowę bardziej dojrzałego systemu kreowania innowacji w Polsce. Wzmocni ono skuteczność naszych programów poprzez wymianę wiedzy i doświadczeń, a także wspólne prace analityczne i konsultacyjne w zakresie nowych instrumentów wsparcia. W konsekwencji da to impuls do rozwoju światowej klasy innowacji „made in Poland” – przekonywała.


Podobną opinię wyraził dyrektor NCBR prof. Krzysztof Jan Kurzydłowski.

– Przedsiębiorczość akademicka i rozwijanie nowych technologii w przemyśle mają wspólny mianownik: sukces! – powiedział.

W nauce polskiej trzeba rozwinąć ducha przedsiębiorczości. Przedsiębiorcom polskim potrzebna jest najnowsza wiedza i technologie. Bliska współpraca środowisk, na rzecz których działa NCBR i PARP jest w stanie wywindować naszą gospodarkę do grona światowych liderów. Nasze porozumienie i współdziałanie otwiera nowe perspektywy dla polskiej nauki i polskiego przemysłu.

W myśl podpisanego porozumienia obie agencje będą współpracowały przy planowaniu, opiniowaniu i realizacji wybranych projektów. Będą wspólnie wykonywały analizy i ekspertyzy w przypadku realizacji podejmowanych razem przedsięwzięć oraz wspierały udział polskich przedsiębiorców i naukowców w realizacji programów Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego, w szczególności programów ramowych Horyzont 2020 i COSME 2020.

Napisz do autorki: izabela.marczak@innpoland.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Wciąż dość powszechnym jest przeświadczenie o tym, że multitasking przynosi korzyści, szczególnie w zakresie naszej produktywności. Jak natomiast wskazują autorzy książki "Umysł Lidera" jest to przeświadczenie błędne.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Za oknem męczą nas mordercze upały, a w Vertigo Green Energy próbujemy po raz kolejny dopasować naszą strategię do zastanych warunków prawnych, które zmieniają się jak w kalejdoskopie.

Marta KarpińskaMarta Karpińska

Spółka Good Safe otrzymała milion złotych od Funduszu SPINAKER alfa finansującego projekt, którego istotą jest możliwość cyfrowego zapisu postanowień różnego rodzaju dokumentów.