Uczelnie mogą komercyjnie wykorzystać laboratoria powstałe w latach 2007-2013 z unijnych pieniędzy. Nareszcie!

Nauce łatwiej będzie połączyć siły z biznesem. Uczelnie mogą komercyjnie wykorzystać laboratoria powstałe w latach 2007-2013.
Nauce łatwiej będzie połączyć siły z biznesem. Uczelnie mogą komercyjnie wykorzystać laboratoria powstałe w latach 2007-2013. Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Uczelnie, których laboratoria i budynki zostały sfinansowane w latach 2007-2013 z unijnych pieniędzy, będą mogły zostać wykorzystane do celów komercyjnych. Dzięki temu nauka łatwiej i w znacznie szerszym niż dotychczas zakresie będzie mogła współpracować z firmami, samorządami czy organizacjami pozarządowymi. Będzie to możliwe dzięki decyzji dwójki unijnych komisarzy.


Od 2007 r. Polska zainwestowała ponad 30 mld zł w uczelnianą i instytutową infrastrukturę. 20,8 mld zł pochodziło ze środków europejskich, a 9,3 mld zł z budżetowych. Jednak dotychczasowa interpretacja przepisów przez Komisję Europejską nie zezwalała na wykorzystanie do celów komercyjnych budynków, laboratoriów i sal wykładowych sfinansowanych z tych środków.

Budziło to wiele obaw o to, że będą one niedostatecznie używane. M. in. Zygmunt Grajkowski, założyciel jednego z pierwszych polskich startupów technologicznych stwierdził, że przez to „polskie laboratoria są jak muzea”.

Dlatego Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego od dłuższego czasu przekonywało unijnych komisarzy do zmiany wykładni przepisów. Chodziło przede wszystkim o dopuszczenie komercyjnego wykorzystania infrastruktury badawczej, która powstała z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
prof. Lena Kolarska-Bobińska, Minister nauki

To temat, który w Brukseli podejmowałam już od ponad półtora roku, licząc że nowi komisarze zmienią interpretację i przychylą się do naszych racji. Rozmowy przyniosły pozytywne skutki. Mamy dwie opinie dwóch komisarzy, które zezwalają na komercyjne wykorzystywanie infrastruktury uczelnianej. To opinia Coriny Cretu – komisarz ds. rozwoju regionalnego i opinia Margrethe Vestager – komisarz ds. konkurencji. To stanowisko Komisji wychodzi naprzeciw oczekiwaniom uczelni, a niewykorzystane w pełni budynki i laboratoria wypełnią się ludźmi i pomysłami.

Obecnie resort nauki wspólnie z Ministerstwem Infrastruktury i Rozwoju opracowuje szczegółowe warunki komercyjnego wykorzystania infrastruktury. Już teraz wiadomo jednak, że budynki i laboratoria będą musiały być w 80 proc. wykorzystywane zgodnie z pierwotnym przeznaczeniem, a działalność gospodarcza musi pochłaniać takie same nakłady jak działalność niegospodarcza.

Napisz do autora: kamil.sztandera@innpoland.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Gdzie są podatki, tam zawsze będzie szara strefa. Tak wygląda "praca na czarno" w Polsce
0 0Podwójna jakość produktów w Europie potwierdzona. Ale to nie Polacy są gorszym sortem
0 0"Zielone kłamstwo" w Polsce. Tak próbują cię nabrać wielkie firmy
0 0Buty i piłki Adidasa polecą w kosmos. Chodzi o coś więcej niż trening dla astronautów
0 0Plan Szwedów: ZERO ofiar śmiertelnych na drogach. Oto czego możemy się od nich nauczyć
0 0Wyniki finansowe Ubera znów nisko pod kreską. Inwestorzy tracą cierpliwość

INNSPIRACJE

0 0Polak rozkręcił świetny biznes w USA. Zdradza, jak radzić sobie z porażką i brakiem motywacji
0 0W sukces tej Polki nikt nie wierzył. Uparła się i stworzyła rewolucyjny krem antysmogowy
0 0Ujawniają kulisy współpracy ze znaną siecią sklepów. Dziesiątki milionów długów i próby samobójcze
0 0Sapkowski przyznaje, że spór z CD Projektem go przerósł. "Pieniądze nic dla mnie nie znaczą"

STARTUPY

0 0Amerykańskim naukowcom się nie udało, a one to zrobiły. Tak powstały innowacyjne kosmetyki
0 0Start-up chce zasilać samochody wodą i alkoholem. Ale trochę się zapędzili