Nowe technologie często ułatwiają nam życie w niesamowity sposób – i to samo dotyczy przedsiębiorców. Kilka urządzeń i aplikacji może odmienić prowadzenie firmy – a co za tym idzie, pozwoli zaoszczędzić czas i energię biznesmena.
1. Tablet
Wybór ten niektórym może wydawać się oczywisty, innym całkowicie zbędny. Bo po co tablet, skoro i tak wszyscy mają smartfona? A jednak - tablet, szczególnie z doczepianą klawiaturą, a takie urządzenia są do praktycznie wszystkich modeli, może znacznie ułatwić i przyspieszyć pracę.
Przede wszystkim tablet jest większy, co pozwala na wygodne przeglądanie dokumentów, umów czy wykresów i tabeli Excela. To także łatwe wprowadzanie modyfikacji w dokumentach - dokładniejsze kliknięcie, ale też szybsze pisanie, nawet bez klawiatury. Smartfon jest niezbędny do prowadzenia biznesu, ale tablet po prostu znacznie ułatwia życie przedsiębiorcy. Dzisiaj warto zainteresować się też modelami, które mają wbudowany mini-projektor - pozwala to na dokonanie prezentacji np. produktu dosłownie wszędzie, gdzie dysponujemy kawałkiem ściany.
2. Powerbank
Najkrócej mówiąc: dodatkowe źródło energii do ładowania, jeśli pod ręką nie ma gniazdka. Warto zainwestować w powerbank o jak największej pojemności, bo zapewnia to dłuższą pracę danego urządzenia. Można je nabyć w każdym sklepie z elektroniką. W kwestii energii warto też zaopatrzyć się w odpowiednie końcówki do gniazdek, jeśli planujemy podróże poza Europę.
3. Walizka z Bluetooth
Jest nie tylko lekka i sztywna, a więc idealna na krótkie podróże biznesowe, ale i łączy się ze smartfonem. Przede wszystkim posiada cyfrowy zamek, który pozwala otworzyć ją wyłącznie telefonem. Posiada wbudowaną ładowarkę i specjalny lokalizator, który posłuży nam w przypadku zgubienia bagażu.
Do tego elektroniczna waga informuje na bieżąco ile walizka waży i czy nie przekroczyliśmy limitu dla danej linii lotniczej – dzięki temu przy pakowaniu nie ma problemu z zastanawianiem się „czy mogę jeszcze coś dołożyć”. Jak by tego było mało, walizka wysyła na nasz smartfon alarm gdy tylko się od niej oddalimy. Koszt takiego cuda to ok. 330 euro.
4. Bankowa aplikacja mobilna
Smartfona w tym zestawieniu nie wymieniamy, bo i nie ma po co – i tak posiada go praktycznie każdy. Nie wszyscy przedsiębiorcy wiedzą jednak co mogą zyskać na zarządzaniu biznesem z poziomu smartfona. Aplikacja banku to absolutny "must have" dla każdego prowadzącego firmę. Co możemy na tym zyskać, wyjaśnia Dariusz Dzwonnik, dyrektor biura produktów depozytowo-transakcyjnych PKO Banku Polskiego.
Jak podkreśla nasz rozmówca, aplikacje takie jak IKO od PKO BP oferują też np. korzystanie z elektronicznego czeku. Wyobraźmy sobie, że pracownikowi drobnego przedsiębiorstwa, dowożącemu towar do klienta, zepsuł się samochód. Niestety, w warsztacie napraw przyjmują wyłącznie gotówkę. W takiej sytuacji właściciel rachunku firmowego z aktywnym IKO generuje unikalny numer czeku na odpowiednią kwotę wraz z terminem ważności. Przesyła pracownikowi smsem hasło i numer czeku, a pracownik wypłaca gotówkę w dowolnym bankomacie. Warto więc zainteresować się tym, co dana bankowa aplikacja oferuje, bo często są to rzeczy znacznie ułatwiające przedsiębiorcy działalność.
5. Slack/Podio/Asana/Basecamp
Czyli narzędzia do „zarządzania projektami”, a prościej mówiąc – aplikacja do zarządzania firmą. Można za ich pomocą komunikować się z pracownikami, ale też wymieniać na bieżąco spostrzeżenia, dodawać prezentacje, pliki, tworzyć kalendarze itd. W skrócie: robić wszystko to, co na co dzień w firmie, ale zdalnie. Jeśli przedsiębiorcy wydaje się, że tego nie potrzebuje – to tylko kwestia czasu. Ręczne zarządzanie wszystkim sprawdza się tylko do momentu, gdy firma nie zatrudnia więcej niż kilku osób.
6. Inteligentny portfel
Już kilka firm oferuje takie cuda, w Polsce jest to m.in. Woolet. Nie można go zgubić, a aplikacja powiadomi o zostawieniu portfela gdy tylko oddalimy się od niego na 6 metrów. Do tego jest supercienki i wykonany ze skóry, a więc idealnie pasuje do eleganckiego ubioru. Przestrzeń wewnątrz portfela zaprojektowano tak, by mieściły się tam niezbędne dokumenty, karty kredytowe czy płatnicze i gotówka, a jednocześnie portfel nie robił się "wypchany".
7. Kalendarz z notatnikiem
Jedyny gadżet w zestawieniu spoza świata technologii. I jedyny spoza tego świata, który nadal jest absolutnie niezbędny każdemu przedsiębiorcy. Kalendarze w aplikacjach czy smartfonie to jedno – a posiadanie notatnika i kalendarza ręcznego to drugie. Przede wszystkim można w nim szybko i łatwo zapisywać wszystkie terminy spotkań i wydarzeń, nawet jeśli smartfon dawno nam padł. Po drugie – przy okazji można sobie wynotować tam wszystkie najważniejsze rzeczy i nie ogranicza nas w tym ani forma, ani przestrzeń. Spotykając się na gruncie zawodowym z managerami, prezesami, właścicielami firm, zawsze zauważam u nich obowiązkowy notatnik lub notatniko-kalendarz. Może mało innowacyjny, ale po prostu niezastąpiony.
Oprócz podstawowych funkcji, jak dostęp do rachunku, dzisiaj aplikacje oferują także np. przelewy na numer telefonu, wysyłanie przelewów do predefiniowanych odbiorców z listy, oczywiście można też dzięki niej wypłacać gotówkę z bankomatu bez posiadania karty.