Kierowcy Ubera w Polsce będą musieli mieć licencje jak taksówkarze? Tak zakłada poselski projekt ustawy

Kierowcy Ubera w Polsce będą musieli mieć licencje jak taksówkarze? Tak zakłada poselski projekt ustawy.
Kierowcy Ubera w Polsce będą musieli mieć licencje jak taksówkarze? Tak zakłada poselski projekt ustawy. Fot. Alper Çuğun/http://tnij.org/z0o3x85/flickr.com CC-BY/http://tnij.org/ny2yoi4
Grupa posłów przygotowała projekt ustawy, który zakłada, że kierowcy pracujący dla takich przewoźników, jak Uber, będą musieli posiadać licencję taksówkarską. Ma to zapobiec unikaniu płacenia podatków przez tę firmę w Polsce – donosi „Gazeta Wyborcza”.

Obecnie Uber funkcjonuje w naszym kraju w Warszawie, Krakowie oraz Trójmieście. Firma jednak nie płaci podatków nad Wisłą, tylko w USA, gdyż formalnie posiada status pośrednika, a nie przewoźnika. Ponadto oferuje również pasażerom niższe stawki przewozu niż licencjonowani taksówkarze, którzy co miesiąc odprowadzają wpływy do budżetu państwa.

Taki stan rzeczy ma zmienić nowa ustawa. Zgodnie z jej założeniami kierowcy współpracujący z takimi podmiotami jak Uber, musieliby posiadać licencję taksówkarską oraz prowadzić działalność gospodarczą. Z kolei sam pośrednik musiałby mieć siedzibę w Polsce, w efekcie czego płaciłby podatki naszemu fiskusowi. Uber nie ma ostatnio najlepszej passy. Niedawno szefowie przewoźnika na Francję i Europę trafili do aresztu.

Napisz do autora: kamil.sztandera@innpoland.pl

Źródło: Wyborcza.biz
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.