3 największe błędy firm, przez które tracą swoich najlepszych pracowników. Jak ich uniknąć?

3 największe błędy firm, przez które tracą swoich najlepszych pracowników. Jak ich uniknąć?
3 największe błędy firm, przez które tracą swoich najlepszych pracowników. Jak ich uniknąć? Fot. 123rf.com
Pracodawcy często narzekają na brak na rynku pracy osób o odpowiednich kwalifikacjach. Tym bardziej więc warto dbać o specjalistów, którzy są już w firmie zatrudnieni. Tymczasem wielu przedsiębiorców popełnia elementarne błędy, przez które ich podwładni szukają szczęścia gdzie indziej, nawet u konkurencji. Jak temu zapobiec?


Szef, który chce uniknąć straty najlepszych specjalistów, powinien przyczyny ich możliwego odejścia z firmy eliminować w zarodku, czyli nim jeszcze powstaną.

1. Niskie zarobki

Każdy z nas pracuje przede wszystkim po to, aby zaspokoić swoje potrzeby. Oczywiście niektórzy specjaliści są gotowi pójść na rękę swojemu pracodawcy i przez jakiś czas pobierać niższe wynagrodzenie, np. do czasu zrealizowania dużego projektu czy pozyskania dużego klienta. Jednak każda cierpliwość ma swoje granice.


Dlatego jeżeli pracownik systematycznie podnosi swoje kwalifikacje i wnosi wkład w rozwój firmy, to należy mu się za to godziwa zapłata. Tym bardziej więc szef powinien tak oszacować poziom zarobków, aby były one adekwatne do wykonywanej pracy. Trudno bowiem na dłuższą metę przekonać kogoś do wzięcia na swoje barki dodatkowych obowiązków nie oferując nic w zamian.


Z kolei jeśli firma nie jest w stanie zaoferować odpowiedniej kwoty pieniędzy, to może zaproponować dobremu pracownikowi np. benefity w postaci dodatkowego urlopu, wakacji czy atrakcyjnych szkoleń. Ponadto nim jeszcze specjalista zechce się zwolnić, przedsiębiorca powinien się zastanowić, jak drogo będzie go to kosztować – np. przez konieczność znalezienia następcy lub jego wyszkolenie.

2. Brak czasu na życie prywatne

Naturalnie w życiu każdego człowieka pieniądze są jedną z ważniejszych rzeczy. Jednak równie istotnym priorytetem jest rodzina, zwłaszcza dla osób posiadających dzieci. Pracodawca nie może więc nadużywać czasu swoich pracowników. Oczywiście specjalista zrozumie, że nadgodziny są konieczne, aby np. ukończyć ważny projekt w terminie, ale taka sytuacja nie może notorycznie się powtarzać.


Dlatego pracownikowi, po wykonaniu ponadplanowego zadania, należy się nie tylko odpowiednia zapłata, ale także odpoczynek. Szef powinien o tym pamiętać i np. z własnej inicjatywy zaproponować kilka dodatkowych dni wolnego, aby jego podwładny miał czas na regenerację. W efekcie może zyskać na tym także firma, gdyż wypoczęty pracownik jest o wiele bardziej wydajny.

3. Zła atmosfera w firmie

Nawet jeżeli firma zapewnia swoim pracownikom godziwe zarobki oraz możliwość bezproblemowego łączenia życia zawodowego z prywatnym, to równie ważna jest atmosfera panująca w miejscu pracy. Szczególnie dla specjalistów, którzy świadomi swoich kwalifikacji są przekonani, że bez problemu mogą znaleźć nowe miejsce zatrudnienia.

Dlatego szef powinien dbać o zapewnienie przyjaznego środowiska pracy swojemu zespołowi. W tym celu powinien rozmawiać ze swoimi pracownikami, słuchać ich uwag oraz propozycji, a następnie wyciągać z nich wnioski. Wszelkie konflikty pomiędzy podwładnymi menedżer także musi rozwiązywać jak najszybciej. Bardzo ważne również jest, aby w przedsiębiorstwie panowała dobra organizacja, gdyż chaos nie sprzyja efektywnej pracy.

Napisz do autora: kamil.sztandera@innpoland.pl

Źródło: Inc.com

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Polacy wymyślili świetną apkę, która ubierze cię, jak gwiazdę serialu. Atakują nowy, odległy rynek
0 0Krótka ławka trenera Morawieckiego. Nowy minister finansów debiutował jeszcze u Tuska
0 0Do kogo trafiają pieniądze z PFN? Detektyw ujawnia sztuczki na "wyprowadzanie środków"
0 0Smartfona powinniśmy używać co najmniej 25 lat. Ten raport jest zatrważający
0 0"Znaleźli lukę w systemie". Atak na rafinerie obnażył słabe punkty ich zabezpieczeń
0 0"Ktoś dobrze wybrał cel". Uderzenie w saudyjską ropę zaboli cały świat, również nas
NAUKA 0 0Polacy szykują inspirowaną glonami rewolucję w medycynie. Właśnie dostali na to 21 mln zł
0 0Rząd chce wiedzieć, gdzie jeździsz i za ile. Dane z Ubera i Bolta przejmą służby