
Przede wszystkim dlatego, że Ogólnopolski Klaster e-Zdrowie dołożył wszelkich starań, aby spełnić kryteria, które wymaga Ministerstwo Gospodarki od jednostek ubiegających się o status klastra kluczowego. Jak wyjaśnia Romuald Litwin, Dyrektor Zarządzający Ogólnopolskiego Klastra e-Zdrowie:
Bo na dzisiejszym, bardzo konkurencyjnym rynku, liczą się nawet najmniejsze detale. Przynależność do klastra można porównać do meczu piłki nożnej. W obecnym futbolu nawet największe światowe gwiazdy muszą uznać wyższość doskonale zorganizowanej taktycznie drużyny. Podobnie jest w przypadku firm. Przedsiębiorstwa usiłujące samodzielnie funkcjonować na rynku z reguły nie są w stanie na dłuższą metę skutecznie rywalizować z silną, korporacyjną konkurencją. Jednak i dla mniejszych podmiotów istnieje interesująca alternatywa, jaką jest przystąpienie do klastra.
Wynika to z faktu, iż koordynator klastra, spółka Data Techno Park, jako instytucja otoczenia biznesu jest podmiotem powiązanym preferencyjnym modelem wsparcia opartym o transfer pomocy publicznej (pomoc de minimis). Oznacza to, że przedsiębiorstwa współdziałające w ramach OKeZ zyskują przewagę rynkową w postaci dostępu do najnowocześniejszych narzędzi deweloperskich po cenach znacznie niższych od tych oferowanych w tradycyjnym modelu zakupowym. W efekcie oferta klastra pozwala wzmocnić pozycję biznesową polskich firm. Taki model wsparcia wynika przede wszystkim z założonych przez fundatora programu – Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości - celów programu, którymi są stworzenie warunków techniczno-organizacyjnych funkcjonowania oraz realizacja wspólnej strategii rozwoju klastra. Wsparcie dla przedsiębiorców jest więc oparte o systemowy mechanizm transferu pomocy publicznej stosowany w UE od wielu lat także w procesie tworzenia powiązań klastrowych funkcjonujących w państwach tzw. „Starej Unii”.
Jednakże klaster to pole do współpracy nie tylko dla firm technologicznych oraz placówek sektora ochrony zdrowia, takich jak szpitale, ambulatoria, laboratoria diagnostyczne, prywatne gabinety lekarskie czy apteki. W szeregach Ogólnopolskiego Klastra e-Zdrowie bardzo chętnie widzielibyśmy również środowiska naukowe i organizacje badawczo-rozwojowe, jak uniwersytety czy prywatne firmy badawcze. Mile widziane są także instytucje sektora publicznego, do których możemy zaliczyć np. jednostki odpowiedzialne za monitoring dobrostanu zdrowotnego obywateli. Przykładowo w takich obszarach, jak nadzór sanitarno-epidemiologiczny, zdrowie publiczne, ochrona środowiska czy zarządzanie kryzysowe. Z przyjemnością w naszym gronie ujrzelibyśmy też organizacje pozarządowe, jak fundacje, stowarzyszenia reprezentujące pracodawców, organizacje samorządu zawodowego czy grupy pro-pacjenckie.
Napisz do autora: kamil.sztandera@innpoland.pl