Najbogatszy Polak, filantrop, patriota i biznesmen. Jan Kulczyk odmienił oblicze nie tylko polskiego biznesu, ale także całego kraju. Jego działalność przyczyniała się nie tylko do wzrostu gospodarczego naszego kraju, ale także jego rozwoju kulturalnego.
Przypomnijmy, że Jan Kulczyk zmarł w wieku 65 lat, o czym poinformowała jego spółka Kulczyk Investments. Przyczyną śmierci były komplikacje przy zabiegu kardiologicznym, jaki najbogatszy Polak przechodził w Wiedniu. Po sobie zostawia jednak spuściznę nie tylko biznesową - i korzystamy z niej wszyscy jako Polacy.
Naszych Olimpijczyków
Spółki należące do dr. Jana Kulczyka sponsorowały Polski Komitet Olimpijski. PKOl nigdy wcześniej nie dostał takiego finansowania jak od niego. W 2012 r. biznesmen przekazał 30 milionów złotych, które miały być wypłacane w transzach, co roku, aż do Igrzysk w Rio de Janeiro. To 7,5 mln zł rocznie, które zwiększają budżet Komitetu o połowę.
- To największa dotacja w historii naszej organizacji i jedna z największych w historii polskiego sportu - podkreślał prezes PKOl Andrzej Kraśnicki tuż przed podpisaniem umowy.
Bez wątpienia można stwierdzić, że pieniądze te przyczyniły się do sukcesów naszych Olimpijczyków na zawodach i poprawy warunków, w których, na co dzień ćwiczą.
Z resztą biznesmen wspierał sportowców także indywidualnie. Kiedy okazało się, że złote medale z igrzysk w Soczki są tylko pozłacane, z 531 gramów tylko 6 gram stanowiło złoto – a reszta to srebro, Jan Kulczyk przekazał każdemu z trójki złotych medalistów (Kamil Stoch, Zbigniew Bórdka i Justyna Kowalczyk) brakującą ilość w postaci sztabek złota.
Polskie autostrady
Jan Kulczyk inwestował także w autostrady. Był akcjonariuszem i przewodniczącym rady nadzorczej w spółce Autostrada Wielkopolska SA, która powstała dla zrealizowania budowy i eksploatacji zachodniego odcinka płatnej autostrady A2 Świecko – Modła (Konin).
Tak oczywiście, autostrady są płatne, z czegoś inwestycja musi się zwrócić, ale gdyby nie prywatni inwestorzy, na realizację polskich ambitnych projektów drogowych przyszłoby nam jeszcze długo czekać. Z dokończeniem budów na Euro 2012 urzędnicy GDDKiA mieli naprawdę duży problem. Tymczasem prywatne autostrady w 2037 r. przejdą na własność państwa.
Kulczyk filantrop
Niektórzy nie wiedzą, że Jan Kulczyk był też wielkim mecenasem sztuki. W 2012 roku dom inwestycyjny Jana Kulczyka przekazał 20 mln zł na budowę wystawy głównej powstającego wówczas w Warszawie Muzeum Historii Żydów Polskich. Biznesmen został za to odznaczony 26 czerwca tego roku Krzyżem Oficerskim Odrodzenia Polski.
Zanim pojawią się głosy krytyczne "patriotów", że "na Żydów miał, a na kościoły nie", to po pierwsze to prywatna sprawa biznesmena, na co przeznaczał swoje pieniądze. Zaś po drugie Kulczyk, został odznaczony Złotym Medalem Ojców Paulinów za szczególne zasługi dla Jasnej Góry. To oznaka wdzięczności dla hojnych donatorów.
Wiadomo na pewno, że sfinansował odnowę sklepienia zabytkowej biblioteki, a po zakończeniu remontu jasnogórskiej wieży, na klasztorze zawisła także tablica z podziękowaniami dla firmy TU Warta, w której biznesmen miał udziały.
Najbogatszy Polak był również laureatem nagrody „Mecenas Kultury 2012” przyznawanej przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz nagrody Kisiela w 1992 r.
Projekt farmy zakłada budowę do 120 elektrowni wiatrowych w obszarze wyłącznej strefy ekonomicznej Morza Bałtyckiego o łącznej mocy nominalnej do 1,2 GW, wraz z infrastrukturą. Inwestycja zlokalizowana będzie 23 km od linii brzegowej na wysokości miejscowości Łeba i gminy Smołdzino.
Co ważne, Kulczyk także w tym aspekcie stawiał na polskość. W zależności od wielkości polskiego rynku morskich farm wiatrowych, od 50 proc. do 100 proc. komponentów może być produkowane w fabrykach zlokalizowanych na terenie Polski.
Pokazał, że Polacy potrafią i odmieniał polski biznes
Był jedynym polskim przedsiębiorcą, który działał globalnie w sektorze energetyki, ropy naftowej i gazu, surowców mineralnych, infrastruktury i nieruchomości. Odegrał znaczącą rolę w transformacji polskiej gospodarki. Brał udział w największych transakcjach i przekształceniach własnościowych w Polsce. Inicjował i realizował duże projekty z zakresu partnerstwa publiczno-prywatnego.
Jan Kulczyk był współzałożycielem i długoletnim prezesem Polskiej Rady Biznesu. Przewodniczył także Polsko-Niemieckiej Izbie Przemysłowo-Handlowej i Polsko-Ukraińskiej Izbie Gospodarczej. W czerwcu zasiadł w Radzie Dyrektorów Green Cross International, założonej przez Gorbaczowa i działającej przy ONZ międzynarodowej organizacji ekologicznej mającej zapobiegać katastrofom ekologicznym i niesieniu pomocy ich ofiarom. Już rok później został przewodniczącym Rady.
W 2010 r. stworzył CEED Institute think-tank, którego celem było promowanie osiągnieć nowych państw członkowskich Unii Europejskiej.
Ponad 3 mld ludzi na całym świecie oglądających ceremonię otwarcia Igrzysk Olimpijskich w Soczi, to prawie połowa ludności Ziemi. Wielu z nich właśnie dzięki wam dowiedziało się, że Polska to kraj mistrzów, dzielnych, wytrwałych i niepokonanych. Dlatego Polscy kibice chcieliby was ozłocić za to, co dla nas, dla siebie i dla Polski zrobiliście w Soczi. Wszyscy wiemy, jak bardzo zasłużyliście na owe brakujące 525 gramów złota.