Firma Raytheon Company przekazała grant w wysokości 100 tysięcy dolarów dwóm czołowym polskim uczelniom technicznym: Wojskowej Akademii Technicznej oraz Politechnice Warszawskiej na rozwój studiów w dyscyplinach STEM – nauce, technologii, inżynierii i matematyce. Grant opiewający na kwotę 50 000 dolarów dla każdej z uczelni posłuży do sfinansowania stypendiów i programów badawczych wspierających studia magisterskie na kierunkach inżynierskich.
Pieniądze otrzymają dwie osoby – sierż. pchor. Damian Frąszczak, student V roku wydziału cybernetyki i por. Witold Bużantowicz, młody naukowiec z wydziału mechatroniki. To pierwsi Polacy, którzy otrzymali roczne stypendia naukowe od Raytheona.
Studenci z Politechniki Warszawskiej za amerykańskie pieniądze chcą sfinalizować projekt Sekcji Rakietowej Studenckiego Koła Astronautycznego Politechniki – CanSat Launcher. Chodzi o wyniesienie na pokładzie rakiety ośmiu małych pojemników wielkości puszki po napoju (0,33 L), zwanych CanSatami, a następnie wyrzucenie ich z pokładu w celu przeprowadzenia pomiarów zgodnie z zaplanowanym programem badań (eksperymenty opadają na Ziemię na własnych spadochronach). Długość rakiety to około 2,5 m, a aktualna masa projektowana to 25 kg wraz z CanSatami.
Rakieta nie tylko dla studentów
Maksymalne przeciążenie planowane jest na poziomie 10 G, minimalny osiągany pułap to trzy kilometry. Do tej pory została zaprojektowana większość struktury wewnętrznej rakiety. Najbliższe miesiące poświęcane są na zakończenie prac nad nowym silnikiem rakietowym, który zostanie następnie przetestowany na hamowni. CanSat Launcher jest konstrukcją jednostopniową. Planowane jest jej wielokrotne użycie, dlatego też wyposażona zostanie w spadochronowy system odzysku.
Kluczowym elementem projektu jest zasobnik na eksperymenty w postaci aluminiowej rury z wewnętrznymi usztywnieniami, którego celem jest bezpieczne wyniesienie CanSatów na określoną wysokość, a następnie, po odrzuceniu klapek zabezpieczających poprzez śruby pirotechniczne, wyrzucenie ich z pokładu. W najbliższych miesiącach przeprowadzone zostaną testy naziemne, mające na celu zweryfikowanie poprawności działania systemu.
Pierwsze testy lotne rakiety przewidziane są na połowę 2016 roku. Po zweryfikowaniu poprawności działania konstrukcji w locie, rozpoczną się prace nad zorganizowaniem ogólnopolskiego konkursu na eksperymenty typu CanSat. Udział w nim będą mogli wziąć zarówno uczniowie szkół gimnazjalnych, średnich, studenci oraz pasjonaci nauki. Zadaniem zespołów będzie przygotowanie eksperymentów, wraz z ich wykonaniem i przystosowaniem do warunków lotu. Następnie najlepszych 8 projektów zostanie umieszczonych na pokładzie rakiety i dostanie możliwość realizacji zaplanowanych badań.
Współpraca w innowacjach
– Jedną z korporacyjnych misji firmy Raytheon jest promowanie innowacyjnej edukacji aby stymulować zainteresowanie dyscyplinami naukowymi oraz powiększać grona studentów i pracowników naukowych dysponujących kompetencjami w zakresie STEM – nauki, technologii, inżynierii oraz matematyki – powiedział Thomas Vecchiolla, prezes Raytheon International Inc. przy okazji ogłaszania grantu.
Rakiety dla Wisły
Raytheon wygrał w Polsce gigantyczny kontrakt wart 16 mld zł – na budowę tarczy antyrakietowej średniego zasięgu „Wisła”. Szczegółowe uzgodnienia prowadzone są na szczeblu rządowym. Firma obiecuje współpracę z polskim przemysłem zbrojeniowym w ramach technologicznych cudów związanych z systemem. W jej ramach zawarto m.in. umowę na zaprojektowanie, opracowanie i przetestowanie nowej anteny systemu identyfikacji „swój – obcy” (Identification Friend or Foe – IFF) dla radaru Patriot.
Następnym krokiem ma być znaczący udział w opracowaniu (projekt, prace inżynieryjne, oprogramowanie) systemu Patriot Nowej Generacji (Next Generation Patriot). Zadanie to będzie obejmowało wspólną produkcję dużej części przyszłego systemu zarówno na potrzeby Polski, jak i na eksport. Produkcja ta będzie dotyczyć radaru, systemu dowodzenia i kierowania oraz pocisków.
Współpraca z Raytheonem obejmie również transfer technologii, w tym projektowanie, produkcję, integrację, montaż, walidację i testy systemu, szkolenia, serwis i utrzymanie, a także utworzenie wspólnego centrum szkoleniowego oraz zakładu zajmującego się montażem/integracją i certyfikacją pocisków. Do tej pory firma Raytheon podpisała z polskimi przedsiębiorstwami 7 umów i 28 listów intencyjnych.
Współpraca z polskimi firmami
Amerykanie chcą współpracować m.in. z PIT-RADWAR, gdzie powstawałyby anteny nowej generacji do radarów wyrzutni. Z kolei z firmą MESKO podpisano list intencyjny o wspólnej produkcji rakiet. Bydgoska firma TELDAT miałaby zaś zająć się opracowaniem i produkcją zaawansowanych wojskowych routerów do systemu Patriot. Firma zaprojektuje, zintegruje i przeprowadzi próby technologii, które umożliwią łączność w przestrzeni powietrznej dla systemu. We współpracy z Polską Raytheon mógłby wytwarzać uzupełniający pocisk – tańszą rakietę, przeznaczony do zwalczania mniej wymagających i niżej latających celów – GEM-T.
Firma Raytheon Company, której obroty wyniosły w 2014 roku 23 mld dolarów, zatrudnia 61 000 pracowników na całym świecie. To lider w zakresie technologii i innowacji, specjalizujący się w rynkach obronności i bezpieczeństwa. Oferuje elektronikę, integrację systemów pokładowych, usług w zakresie wykrywania, systemów dowodzenia, kontroli, łączności i rozpoznania. Raytheon ma siedzibę w Waltham w stanie Massachusetts.
Ta inwestycja w wysokości 100 000 dolarów stanowi pierwszy etap naszego wsparcia dla wyjątkowego zaangażowania Polski w rozwój badań naukowych w obszarach , które przyczyniają się do gospodarczego rozwoju kraju.