Sztuczna inteligencja to temat, który ostatnio coraz częściej pojawia się nie w kontekście science fiction, ale realnych rozwiązań – także biznesowych. SI to także zagrożenie - nie tylko abstrakcyjne, w postaci "buntu robotów" jak z Matrixa, ale przede wszystkim dla pracowników. Komputery i inteligentne maszyny mają zastępować kolejne zawody. Teraz powstało narzędzie, które samo tworzy i modyfikuje strony www. Tym samym praca web developera może powoli zacząć odchodzić do lamusa.
Jeszcze kilka lat temu, o początku XXI wieku nie wspominając, projektanci i twórcy stron www byli świetnie opłacani i rozchwytywani. Szczególnie ci naprawdę dobrzy. Teraz jednak, wraz z pojawieniem się Grid.io, wszyscy oni mogą stać się zbędni.
Sztuczna inteligencja, oryginalne strony?
Jak więc działa Grid.io? Najprościej mówiąc – to narzędzie, które będzie samodzielnie tworzyć stronę internetową. – To była zapewne wielka praca. O ile wyobrażam sobie wykonanie części projektu odpowiedzialnej za wdrożenie sztucznej inteligencji, o tyle uczynienie z tego ogólnodostępnego narzędzia do projektowania stron musiało być naprawdę żmudną robotą. Jestem pełen podziwu – wyjaśnia Andrzej Brożek, CEO firmy Craftinity, jedynej w Polsce, która realizuje biznesowe przedsięwzięcia z wykorzystaniem AI.
Z kolei jak wyjaśniają twórcy Grid.io:
Zapytałem Brożka, na ile to faktycznie sztuczna inteligencja zarządza stroną, a na ile – zmyślny, ale prostszy algorytm. – Jestem przekonany, że to sztuczna inteligencja w tradycyjnym tego słowa rozumieniu. To mechanizm, który jest już stosowany w innych projektach; program wykrywa nastrój tekstu i styl zdjęć, a następnie dopasowuje do nich odpowiednią kolorystykę, w ten sposób tworząc stronę – podkreśla ekspert.
Sama nazwa: „grid”, oznacza po polsku siatkę. I właśnie na takiej hipotetycznej siatce cała strona się „rozgrywa”; kolejne elementy witryny to bloki, które przesuwane są geometrycznie w obrębie strony. Masz zdjęcie, które chcesz przyciąć? Program zrobi to za ciebie, wybierając optymalny kadr. Chcesz dodać do strony funkcjonalność sklepu internetowego? Wystarczy wgrać zdjęcie i dodać cenę, a cały „checkout” i witryna produktowa wygenerują się automatycznie.
Sztuczna inteligencja ma także to do siebie, że rozwija się z czasem. Korzystając z Grid.io, możemy zdefiniować, jaki element strony chcemy przetestować, a następnie obserwować wyniki – algorytm sprawdzi setki układów strony, by znaleźć ten, który najlepiej konwertuje odwiedzających – na przykład – w klientów.
Koniec deweloperów nie istnieje?
Za projektem stoi trójka wybitnych web designerów: Henri Bergius (odpowiedzialny za stworzenie interfejsu Create.js), Dan Tocchini (współzałożyciel agencji reklamowej, gdzie realizował interaktywne treści dla Audi, Microsoftu i innych) oraz Leigh Taylor (designer jednej z najpopularniejszych platform blogowych, Medium, o której pisaliśmy w tym miejscu).
W obliczu tak rewolucyjnego narzędzia, pytanie o to, czy zawód projektanta stron internetowych – paradoksalnie – nie zniknie w najbliższej dekadzie. – Sztuczna inteligencja jest rozwinięta – to prawda. Zrobi Ci stronę – jasne. Ale nie wierzę, by była w stanie zaprojektować to tak idealnie, jak człowiek – twierdzi web developer z Krakowa Przemysław Mirota. – Dlaczego? – pytam. W końcu maszyna nie polega na złudnych czasem zmysłach czy gustach estetycznych, a raczej bazuje na twardych obliczeniach najpopularniejszych wariantów kolorystycznych czy funkcjonalnych.
I dodaje: - Teraz jest za dużo zależności i problemów do rozwiązania, żeby sztuczna inteligencja tworzyła bardziej rozbudowane strony. Z drugiej strony - jeśli sam, jako programista, chcę się utrzymać w zawodzie, muszę się ciągle uczyć. Bez tego wypadłbym z branży i wtedy program z łatwością by mnie zastąpił.
Założyciel firmy Craftinity twierdzi z kolei, że zawód twórcy stron internetowych... będzie znacznie bardziej potrzebny. – To dopiero brzmi paradoksalnie, na pierwszy rzut oka. Ale jeżeli zaraz wszyscy będą mogli z łatwością założyć sobie piękną, samoprojektującą się stronę internetową, nie wkładając w to wysiłku, solidne umiejętności i doświadczenie w tworzeniu skomplikowanych projektów zyskają na wartości - wyjaśnia nasz rozmówca.
– Podniesie się poprzeczka i spopularyzuje gust estetyczny – będzie trudniej zaspokoić oczekiwania klienta. I tutaj wchodzą do gry specjaliści – podkreśla Brożek.
Reklama.
The Grid wykorzystuje moc sztucznej inteligencji do powiązania ze sobą każdego rodzaju treści – filmów, tekstów, zdjęć, linków, wpisów z social media – i stworzenia w pełni funkcjonalnej strony internetowej. Z czasem, gdy dodawać będziemy kolejne porcje treści, witryna automatycznie będzie dopasowywać swój wygląd tak, by wszystkie elementy współgrały ze sobą.
Przemysław Mirota, web developer
Cóż, gdyby web developer ciągle klepał to samo, to rzeczywiście, nie byłoby potrzeby zatrudniać go, bo samemu moglibyśmy stworzyć program, który zrobi jego pracę. Ale zwróćmy uwagę, ile niestandardowych rozwiązań się stosuje, tak zwanych „hacków”, które czynią witrynę indywidualną. To wynika z doświadczenia kodera i jest raczej nie do osiągnięcia przez maszynę.