Firma Plasma System z Siemianowic Śląski realizuje sfinansowany przez NCBR projekt „Opracowanie technologii laserowych wytwarzania warstw wierzchnich na elementach hydrauliki siłowej”. Jego celem jest unowocześnienie technologii stosowanych przy wykorzystywaniu kombajnów, pługów, żurawi, koparek, a także wózków widłowych.
Wszystkie wymienione bowiem sprzęty wykorzystują hydraulikę siłową, w której specjalizuje się firma Plasma. A czym właściwie jest hydraulika siłowa? To połączenie hydraulik i mechaniki wykorzystywane najczęściej w przemyśle ciężkim, a także górnictwie, rolnictwie czy nawet leśnictwie. Hydraulika siłowa jest zazwyczaj używana w sprzętach mających działać w ekstremalnych warunkach (przy bardzo niskich temperaturach), a także narzędziach podlegających natężonej eksploatacji.
Pracownicy firmy Plasma podkreślają, że hydraulika siłowa ma również wiele niezwykle interesujących zastosowań. W transporcie kolejowym hydraulika służy do wyhamowania pociągów, a w sprzęcie hi-tech stosowana jest w urządzeniach do ochronny powłok. Także codziennie stykamy się z hydraulika siłową, chociaż nie zdajemy sobie z tego sprawy. W oparciu o nią działają m.in. bramy w napędach wjazdowych.
Oprócz hydrauliki siłowej firma Plasma System zajmuje się inżynierią wierzchnią. Spółka z Siemianowic jest jedną z najbardziej innowacyjnych w swojej branży. Wykorzystuje zaawansowane technologie laserowe do podniesienia trwałości elementów, a także zwiększenia wydajności maszyn i urządzeń stosowanych w produkcji maszynowej, czy elektrowniach. Pomysły Plasmy są sprawdzona w praktyce przez wiele polskich i zagranicznych firm m.in. Polską Grupę Energetyczną czy huty należące do Lakshmia Mittala. Rozwiązania zaprojektowanie w Siemianowicach są wykorzystywane najczęściej przez kopalnie czy elektrownie przy obniżaniu kosztów eksploatacji turbin, palników czy wentylatorów.
Projekt zostanie sfinansowany ze środków NCBR w ramach Programu Operacyjnego Inteligentna Gospodarka (POIG).