Trójka polskich naukowców z zespołu Quantum Lab Poland stworzyła innowacyjny system komputerowy, który rozpoznaje ludzkie emocje. Zaprojektowana przez uczonych technologia Xpress Engine rozpoznaje, kiedy człowiek np. się uśmiechnie na podstawie analizy pracy mięśni jego twarzy. Jest to pierwszy tego typu produkt w Polsce oraz jeden z trzech na świecie. Mają z niego korzystać przede wszystkim firmy zajmujące się analizowaniem zachowań klientów.
Xpress Engine zaprojektowała trójka Polaków – Krzysztof Cywiński, Dariusz Kamowski oraz Konrad Bocian z zespołu rozwojowo-badawczego Quantum Lab Poland. Stworzona przez nich technologia umożliwia analizę sekunda po sekundzie mimiki ludzkiej twarzy na podstawie obserwacji zmian napięcia jej mięśni. Dzięki temu możliwe jest monitorowanie zmian emocji człowieka.
Jak tłumaczy w rozmowie z PAP Konrad Bocian, na całym świecie bez względu na szerokość geograficzną niemal w ten sam sposób rozpoznawalnych jest 6 podstawowych emocji. To właśnie ich analizę, a następnie rozpoznawanie umożliwia Xpress Engine. Na początek system został nauczony rozpoznawać uśmiech. Aby to było możliwe, przeanalizował ponad 1000 zdjęć ludzkiej twarzy. Jak dokładnie działa technologia zaprojektowana przez Polaków, można obejrzeć tutaj.
Obsługę systemu Xpress Engine umożliwia przygotowana do tego celu platforma ELLEN. Co ciekawe, do jej obsługi wystarczy jedynie dostęp do internetu oraz kamera. Quantum Lab Poland jest jedną z trzech firm na świecie, którym udało się zaprojektować oraz skomercjalizować tego typu technologię.
Pozostałe dwie współpracują z renomowanym Massachusetts Institute of Technology. Jak wyjaśnia Konrad Bocian, posiadają one znacznie większe środki na rozwój swoich projektów. Tłumaczy, że Polakom udało się stworzyć tej samej klasy produkt w trakcie dwóch lat pomimo posiadania znacznie mniejszej ilości pieniędzy.
W przyszłości z Xpress Engine będą mogły korzystać nie tylko firmy badawcze. Technologia ma również znaleźć zastosowanie w medycynie, psychoterapii czy robotyce społecznej. Umożliwić mają to środki pozyskane z Horyzont 2020. Quantum Lab Poland jest jedną z trzech MSP z Polski, które otrzymały dofinansowanie w pierwszej fazie tego programu.