Food trucki coraz śmielej zaczynają pojawiać się na polskich ulicach. Jedzenie z samochodu polubili też Polacy. W polskich food trackach sprzedaje się hamburgery, zapiekanki i frytki, ale także pierogi, placki, pizze, sałatki, lody i ciastka. Są też oczywiście warzywniaki na kółkach, sklepy z produktami spożywczymi i z chemią gospodarczą, ale po tego typu mobilne rozwiązanie sięgają także i inne branże. Jakie? Oto kilka z nich.
Czy to nie doskonałe rozwiązanie? Zamiast biegać i szukać bankomatu, ten przyjeżdża do nas. W Polsce bankomaty na kółkach zaczynają powoli być stałym elementem festiwali, targów i innych imprez masowych, gdzie do dostęp do miejskiej infrastruktury jest utrudniony.
Kwiaty z samochodu
W Polsce Flower Trucki można już spotkać np. w Krakowie, choć nie są one stricte truckowym biznesem, lecz wynikają raczej z praktycznego podejścia właścicieli samochodów dostawczych, którym taniej sprzedawać kwiaty z samochodu niż z wynajętego na rynku, horrendalnie drogiego lokalu. Dlatego też tak bardzo się różnią od słynnego Flower Trucka Jenifer Kaplan z Los Angeles, który od początku do końca został do swojej funkcji zaprojektowany, a cały kwiatowy biznes mobilny, rozszerzony także na obsługę różnego rodzaju prywatnych i firmowych przyjęć, festiwali, wernisaży czy ślubów.
Mobilna wulkanizacja/warsztat
Mobilnych warsztatów jest już w naszym kraju całkiem sporo. Wiele z nich oferuje serwis 7 dni w tygodniu przez 24 h. Warto skorzystać z ich usług, zwłaszcza wtedy gdy stacjonarne serwisy już są zamknięte, a nam nieoczekiwanie zdarzyła się awaria w samochodzie. Oprócz naprawy przebitej opony, w zależności od serwisu, może on proponować naprawdę całkiem szeroki wachlarz usług, które jest w stanie wykonać pomimo braku kanału i wielkiego stacjonarnego podnośnika.
Serwis lotniczy na telefon
O RBO autorstwa świdnickiego NAVCOM SYSTEMS pisaliśmy już w INNPoland. Warto jednak o nich przypomnieć, bo to jak na razie jedyny tak wyspecjalizowany serwis lotniczy w naszym kraju, oferujący kompleksową obsługę z samochodu.
Myjnia na kółkach
Choć tego typu usług oferowanych jako mobilne, nikomu w Polsce nie trzeba już chyba przedstwiać, bo oferuje je naprawdę wiele firm, nadal jest to ciekawy sposób na zarabianie i niezależność jednocześnie.
Pizza prosto z glinianego pieca
W Polsce na pomysł zbudowania mobilnego pieca do pizzy wpadł Edward Szurek z miejscowości Nadrybie. Jego ceramiczny piec długo trzyuma ciepło i może być opalany drewnem. A ponieważ jest na kółkach, może stanowić idealne urozmaicenie imprez masowych. Pizza z takiego pieca smakuje znacznie lepiej niż z elektrycznego piekarnika. Choć na świecie mobilne piece istnieją od dawna, w Polsce konstrukcja Edwarda Szurka robi furorę, być może dlatego, że jej koszt to suma 20 tys. zł, co nie wydaje się zawrotną sumą w porównaniu do podobnych piecy z innych krajów.
Zagraniczne biznesy na kółkach
Fido to go
Zdrowe, bezglutenowe i smaczne jedzenie na wynos i catering dla czworonogów. Na pomysł psiego food trucka wpadła Donna Santucci, która od dawna zajmowała się dietetyką psów i kotów, ale widząc rosnące zapotrzebowanie na nie wywołujące alergii przekąski postanowiła otworzyć mobilny punkt z takimi właśnie produktami.
Wśród smakołyków czworonogi znajdą zarówno ciasteczka bez cukru, dietetyczne i redukujące kamień nazębny kości, jak i lody dla psów na ochłodę w upalne dni.
Mobilna manikiurzystka
To z kolei francuski pomysł na biznes. I w pełni trafiony. Nie wymaga wielkiego nakładu środków i drogiego specjalistycznego sprzętu. A daje niezależność, a klientkom wygodę.
Fryzjer na telefon
Czy to nie znakomity pomysł, że fryzjer podjeżdża pod nasz dom czy pracę, a nie my jedziemy do niego? Na taki właśnie pomysł biznesowy wpadli twórcy Sterlings Mobile Salon & Barber Co. z San Diego w Kalifornii. Salony mobilne oferują szereg zabiegów fryzjerskich zarówno dla kobiet jak i mężczyzn. Sieć zdobyła uznanie klientów i prężnie się rozwija.
Mobilny detox
Zapewne nie jeden Polak byłby rad z takiego busa w naszym kraju. To mobilna "klinika" detoksykacyjna, która proponuje klientom leczenie kaca zaledwie w 45 min. Metodę opracował Dr Jason Burke z Duke University. Hangover Heaven pomaga skacowanym z Las Vegas. Dla klientów z innych miast czy stanów proponuje natomiast specjalne suplementy, przynoszące ulgę cierpiącym dzień "po"...
Laboratorium DNA na kółkach
Kiedy już w końcu zdecydujesz się poznać prawdę o swoim potomstwie, lepiej nie czekać. A nuż się rozmyślisz. W USA pomocne wszystkim ojcom, którzy mają wątpliwości, ale i wszystkim innym, którzy chcą zbadać DNA, przychodzi laboratorium na kółkach, w którym od ręki można wykonać test.
Mobilny butik
W USA to popularna forma sprzedaży ciuchów. Mobilny butik z odzieżą i bielizną, stanowi świetną alternatywę dla drogich sklepów w centrach miast. Ze względu na mniejsze koszta związane z brakiem opłat za wynajem lokalu, butiki mobilne mogą oferować konkurencyjne dla sklepów stacjonarnych ceny.
Studio na kółkach
To mobilny biznes Erika Olovssona, szwedzkiego projektanta, który nie chcąc spędzić życia za biurkiem, postanowił ulokować swoje studio projektowe w odrestaurowanym samochodzie kempingowym. Jeżdżąc po całym kraju Erik zbiera drobne zlecenia i realizuje je właśnie w swoim mobilnym studio, które stanowi też jednocześnie jego dom.