Każdy z nas doskonale zdaje sobie sprawę, jak ważną rolę odgrywa w naszym codziennym życiu gaz. Jednak ważne jest, żeby dotarł do domów Polaków całkowicie bezpiecznie, gdyż jego wybuch spowodowałby ogromną katastrofę. Dzięki rozwiązaniu opracowanym przez polskich naukowców z Krakowa jest to możliwe – ich projekt wdrożyła w życie firma EuroPolGaz.
Naukowcy z Instytutu Nafty i Gazu w Krakowie opracowali system, który umożliwia ocenę stanu technicznego i analizę ryzyka dla dystrybucyjnych sieci gazowych. Jest to bardzo ważne, gdyż w takich branżach, jak transport czy transfer paliw, istnieje bardzo duże zagrożenie dla człowieka czy środowiska w przypadku katastrofy. Dlatego tak istotną rolę odgrywa wcześniejsze przewidzenie oraz minimalizacja negatywnych skutków potencjalnych awarii.
Dzięki rozwiązaniu z Krakowa, poziom bezpieczeństwa dostaw gazowych w Polsce znacznie się podniesie. Opracowany przez Instytut Nafty i Gazu w Krakowie przy wsparciu finansowym Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) w ramach Przedsięwzięcia Inicjatywa Technologiczna, program komputerowy SOREG pozwoli lepiej ocenić stan techniczny oraz dokonać analizy ryzyka firmie EuroPolGaz, która go wdrożyła. Stanowi to świetny przykład udanej współpracy nauki i biznesu.
EuRoPolGAZ powstała w 1993 r. i zajmuje się przede wszystkim tranzytem gazu do Polski. Jest właścicielem Gazociągu Jamalskiego na terenie naszego kraju, za pośrednictwem którego połączone są ze sobą złoża gazu ziemnego w północnej Rosji z Europą Zachodnią.
Z kolei Instytut Nafty i Gazu to Państwowy Instytut badawczy, który podlega ministrowi gospodarki. Naukowcy pracują w nim nad projektami, na które istnieje zapotrzebowanie w przemyśle naftowym oraz gazownictwie, a także w branży rafineryjnej i petrochemicznej. Jego pracownicy zajmują się m. in. opracowywaniem technologii, które przyczyniają się do odkrywania nowych złóż ropy naftowej czy gazu ziemnego, a także ich oczyszczania, transportu, przeróbki oraz wykorzystania.