Polska firma Medicalgorithmics, założona w 2005 roku przez dwóch naukowców-przedsiębiorców: dr Marka Dziubińskiego i dr Marcina Szumowskiego, przy współpracy z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju (NCBR), jako jedna z kilku na świecie opracowała innowacyjny system do zdalnej diagnostyki arytmii serca – Pocket ECG. Dzięki niemu znacząco poprawia się komfort pracy lekarza oraz bezpieczeństwo pacjenta.
Marek Dziubiński wskazuje, że Pocket ECG cieszy się dużym zainteresowaniem w USA, czyli jednym z najbardziej konkurencyjnych rynków medycznych na świecie. Jak twierdzi, działalność jego firmy polega na polepszaniu życia człowieka, gdyż on tak rozumie zmienianie świata na lepsze.
Urządzenie umożliwia wielotygodniową diagnostykę arytmii oraz ciągły monitoring pracy serca pacjenta. Pocket ECG automatycznie analizuje każde uderzenie organu oraz na bieżąco wysyła sygnał bezpośrednio do centrum monitoringu. Dzięki temu lekarz natychmiast może zidentyfikować problemy zdrowotne pacjenta, nawet we wczesnym etapie rozwoju choroby. W efekcie zwiększa się bezpieczeństwo osób, szczególnie cierpiących na schorzenia związane z układem krążenia, gdyż medyk ma non stop dostęp do informacji o stanie ich zdrowia.
Jak wyjaśnia producent, dzięki stworzonym przez firmę algorytmom interpretacji EKG – generowane przez Pocket ECG wyniki w czasie rzeczywistym są tak samo dokładne, jak te powstające przy zastosowaniu tradycyjnego badania Holtera. Dodatkowo dzięki opracowanemu przez spółkę transferowi technologii, a następnie kompresji sygnału EKG z zapisanym każdym uderzeniem serca – weryfikacja danych nadesłanych przez urządzenie odbywa się podobnie, jak w przypadku działających w trybie offline systemach holterowskich.
Medicalgorithmics zapewnia, że w wyniku połączenia cech wszystkich dotychczas stosowanych systemów diagnostyki arytmii – Pocket ECG najbardziej kompleksowo odpowiada na potrzeby diagnostyczne elektrofizjologów i specjalistów zajmujących się diagnostyką zaburzeń rytmu. Może również znaleźć zastosowanie w projektach badawczych realizowanych przez zespoły naukowe.
Pocket ECG powstał w wyniku współpracy Medicalgorithmics z NCBR. Dzięki niej spółka otrzymała dofinansowanie w ramach Przedsięwzięcia IniTech. Firma zajmuje się opracowywaniem algorytmicznych technologii stosowanych w diagnostyce kardiologicznej. Obecnie pracuje również nad kilkoma innymi projektami, które nie zostały jeszcze opatentowane. Przedsiębiorstwo od 2011 r. było notowane na alternatywnym rynku NewConnect, a w ubiegłym roku przeszło na rynek główny GPW.