DrOmnibus – polskie narzędzie zbudowanie na bazie gier na tablety używane do edukacji i terapii chorych dzieci na Zespół Downa czy ADHD, otrzymało 2,33 mln zł grantu od Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) na rozwój swojego produktu. Twórcy chcą teraz skupić się na dopracowaniu narzędzi służących pomocy dzieciom w wieku wczesno-przedszkolnym z klas 1-3.
DrOmnibus jest spółką, która wchodzi w skład Funduszu Zalążkowego Krakowskiego Parku Technologicznego. Teraz firma otrzyma wsparcie z NCBR w ramach programu „Szybka Ścieżka”. Jak tłumaczą twórcy, ich narzędzie oparte o gry na tablety to kompleksowe rozwiązanie do wspierania terapii dzieci z zaburzeniami rozwoju lub zachowania. Może być używane w pracy z najmłodszymi chorymi na autyzm, z Zespołem Downa, ADHD czy upośledzeniem umysłowym. Zawiera system śledzenia postępów wraz z organizerem terapeuty dziecka. Jak dokładnie działa, można przekonać się oglądając poniższy film.
Rozwój kolejnych narzędzi ma potrwać 2 lata. Jest to możliwe dzięki temu, że DrOmnibus wziął udział pierwszej turze naboru szybkiej ścieżki, w ramach której przedsiębiorcy złożyli 179 wniosków. Po 60 dniach NCBR wyłonił 34 najlepsze projekty. Firmy otrzymają ponad 178 mln zł dofinansowania.
Z kolei Fundusz Zalążkowy KPT to wspólny projekt Krakowskiego Parku Technologicznego oraz SATUS Venture dla realizacji projektu "Inkubowanie nowych innowacyjnych spółek w Krakowskim Parku Technologicznym". Na wsparcie szczególnie mogą liczyć startupy z branży ICT.
Grant chcemy wykorzystać na stworzenie produktu wspierającego terapię i edukację specjalną także dzieci w wieku wczesnoszkolnym (klasy 1-3). Podobnie jak już istniejące narzędzie nasze nowe rozwiązanie będzie wykorzystywało gry na tablety rozwijające umiejętności dziecka, system śledzenia postępów dziecka i planer nauczyciela/terapeuty. Dzięki temu będziemy mogli poszerzyć zakres usług, wychodząc na wyższe niż do tej pory grupy wiekowe, i zaoferować nauczycielom i terapeutom dostosowane do ich potrzeb funkcjonalności, umożliwiające pracę na lekcji oraz monitorowanie tego, jak dziecko pracuje w domu.
Marcin Bielówka, prezes zarządu Funduszu Zalążkowego Krakowskiego Parku Technologicznego
Cieszą nas sukcesy naszych spółek portfelowych, tym bardziej że od początku mocno wierzymy w możliwości firm, w które inwestujemy. Grant NCBR to z jednej strony potwierdzenie potencjału DrOmnibusa, a z drugiej ogromna szansa dla spółki na dalszy rozwój. Trzymamy kciuki.