Projekty dla Rolls Royce'a, parki technologiczne, firmy takie jak Michelin, Philips Lighting, Heineken czy Ikea – to nie kojarzy się raczej z Warmią i Mazurami. A powinno. Region powoli rośnie na nowych technologiach i już wkrótce o krainie Tysiąca Jezior nie będzie się myśleć tylko w kategoriach wakacji, szant i żeglowania łajbą z tektury.
Warmia i Mazury stawiają nie tylko na tradycyjną w tym regionie turystykę, ale również na rozwiązania technologiczne i innowacje. Oczywiście, sprawę w dużej mierze ułatwiają środki pochodzące z UE – do 2020 roku Warmia i Mazury dostaną 1 mld 720 mln euro z Regionalnego Programu Operacyjnego – a także polityka ściągania inwestorów. Region powoli, małymi krokami z zaścianka gospodarczego wyrasta na poważnego gracza ekonomicznego.
Giganci inwestują
Na Warmię i Mazury trafiły takie firmy jak Michelin, Safilin, Philips Lighting, Heineken, Schieder, Ikea, Alstom Power, Smithfield Food, czy Citibank, który ulokował tam swoje centrum obsługi klientów. Swoją fabrykę zdecydował się w tym rejonie uruchomić norweski Acoustics, który jest producentem urządzeń do walki z hałasem. Fabryka powstała w Elblągu. Jej biuro, znajdujące się w Elbląskim Parku Technologicznym, opracowało między innymi projekt kolektorów dolotowych generatorów diesla dla silników Rolls Royce’a, które będą pracować na platformie wiertniczej na morzu Barentsa w temperaturze sięgającej -30 stopni C.
– Turbodoładowanie generatorów wytwarza wysokie poziomy hałasu o wysokich częstotliwościach. Nasze zaprojektowane wcześniej i badane w laboratorium w Helsinkach prototypy doskonale spełniają te wymagania – chwali się inżynier projektu Krzysztof Dłuszczakowski – pisaliśmy na ten temat więcej tutaj.
Parki Technologiczne
W regionie działają trzy parki technologiczne: w Olsztynie, Elblągu i Ełku. Wszystkie zostały sfinansowane w części z Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej. Elbląski park to połączenie trzech wierzchołków tzw. złotego trójkąta – biznesu, samorządu i nauki. Tworzy pomost pomiędzy nauką a gospodarką – mieści się na blisko 70 hektarach terenów inwestycyjnych, położonych w północnej części miasta na obszarze Modrzewiny – jednej z najbardziej atrakcyjnych dzielnic Elbląga.
Z kolei Olsztyn, stolica Warmii i Mazur, może pochwalić się Parkiem w okolicach jeziora Skanda na które składają się trzy części: Park technologiczny, Inkubator Przedsiębiorczości i Centrum Transferu Technologii. Na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim trwają z kolei prace badawcze nad nowym, rewolucyjnym opatrunkiem dla służb mundurowych. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju przekazało na badania pięć milionów złotych.
Kwota przyznana naukowcom z UWM to 450 tysięcy złotych. Nad nowym opatrunkiem pracuje konsorcjum złożone m.in. z pracowników Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie, Akademii Obrony Narodowej i Wojskowego Instytutu Medycznego. Z kolei atutem Parku Naukowo-Technologicznego w Ełku jest to, że od 2013 roku należy do Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Podstrefie Ełk.
Start - up i fundusz
Warmia i Mazury to też startupy. Inkubator InQbe koncentruje swoje działania na nowych technologiach, internecie i telekomunikacji. Wyrósł już z wieku dziecięcego. Założony w 2006 roku jest podmiotem zależnym notowanego na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych funduszu technologicznego IQ Partners S.A. Obecnie działalność InQbe w całości dotyczy realizacji Projektu „InQbe – inkubator projektów technologicznych i internetowych”, prowadzonego w ramach Programu Operacyjnego - Innowacyjna Gospodarka, finansowanego ze środków Unii Europejskiej (Działanie 3.1 Inicjowanie działalności innowacyjnej Oś priorytetowa – Kapitał dla Innowacji).
W regionie funkcjonuje 9 szkół wyższych, na których każdego roku studiuje ponad 50 tysięcy studentów. Specjalne strefy ekonomiczne: Warmińsko-Mazurska oraz Suwalską są jednym z ważniejszych atutów regionu. Największym mankamentem póki co, jest sieć drogowa a połączenia między największymi miastami regionu i Obwodem Kaliningradzkim, nazywane przez złośliwych – Hongkongiem Północy, pozostawia wiele do życzenia.
Jednak region to nie tylko duże firm, korporacje i parki technologiczne. Na szczęście, nadal po jeziorach żeglują łajby z tektury, woda niesie szanty a gdzieś w oddali płonie ognisko nad jeziorem nidzkim.