Przeważająca część pracodawców w naszym kraju nadal nie zdecydowała się wprowadzić w swoich organizacjach jawnego systemu zarobków. Tymczasem z badań wynika, że ujawnienia wysokości wynagrodzeń chce niemal co drugi pracownik w Polsce.
Z raportu „Polacy mówią o płacy", na który powołuje się Puls HR przeprowadzonego na zlecenie Pracuj.pl przez TNS Polska wynika, że 46 proc. ankietowanych opowiada się za wprowadzeniem w firmach jawnego systemu wynagrodzeń. Jak argumentują, chciałyby znać wysokość zarobków osób pracujących na takim samym stanowisku w tej samej branży.
Z kolei blisko 48 proc. badanych wskazuje, że wysokość pensji to nadal w Polsce temat tabu, który najczęściej pomija się w toczonych dyskusjach. Tajność w tej kwestii częściej dostrzegają kobiety (52 proc.) niż mężczyźni (44 proc.).
Przedsiębiorcy często wysokość zarobków poszczególnych osób traktują jako tajemnicę firmy. W efekcie zabraniają swoim pracownikom ujawniać informacji na ten temat, zamieszczając klauzule zachowania poufności w umowach o pracę. Za jej złamanie grozi nawet zwolnienie.
Jednak wielu ekspertów rynku pracy jest przeciwna pełnej jawności wynagrodzeń, jak ma to miejsce w Skandynawii. Jak przekonuje np. dr Bohdan Wyżnikiewicz z Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową w rozmowie z „Gazetą Wyborczą”, mogłoby to doprowadzić do zawiści i złej atmosfery w pracy.
Z kolei Paweł Berłowski z Infor.pl wskazuje, że duża część dyrektorów HR uważa, że pełna jawność mogłaby spowodować spiralę żądań podwyżek pensji, na co nie każda firma może sobie pozwolić. W skrajnych przypadkach może to prowadzić nawet do aktów agresji pomiędzy poszczególnymi członkami załogi, którzy będą niezadowoleni z wysokości zarobków swoich kolegów z pracy.
Jednak nie zawsze zarobki w Polsce są tajne. Jawna jest wysokość wynagrodzeń m. in. posłów, senatorów, prezydenta czy członków rządu; osób zatrudnionych w organizacjach pożytku publicznego oraz spółkach notowanych na giełdzie. Coraz częściej również na ujawnienie widełek zarobków w ogłoszeniach o pracę decydują się firmy z branży informatycznej.