NCBR przeznaczy 750 mln zł w „szybkiej ścieżce” dla dużych firm na projekty B+R

Flickr/CC/IT@C
Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) przeznaczy 750 mln zł na dofinansowanie ambitnych projektów związanych z badaniami i rozwojem (B+R). Przedsiębiorstwa mają poznać decyzję o wsparciu lub jego odmowie w ciągu 90 dni od daty złożenia wniosku dzięki tzw. „szybkiej ścieżce”.


prof. Lena Kolarska-Bobińska, minister nauki i szkolnictwa wyższego

W nowej unijnej perspektywie Polska dysponuje największymi w historii środkami na wsparcie innowacyjności. Dzięki tym środkom oraz nowatorskiej formule konkursów ogłaszanych przez NCBR polscy przedsiębiorcy mogą zwiększyć konkurencyjność swoich firm i dokonać znaczącego postępu technologicznego. Zmiana modelu i oparcie rozwoju polskich przedsiębiorstw o innowacje to klucz do sukcesu polskiej gospodarki.


Ten konkurs to kolejne działanie NCBR w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój mające na celu podniesienie innowacyjności polskich przedsiębiorstw dzięki wykorzystywaniu rezultatów prac B+R w ich działalności gospodarczej. W ślad za uruchomionym w kwietniu tego roku konkursem „szybkiej ścieżki” dla MSP, Centrum oferuje atrakcyjny mechanizm finansowania prac B+R także dużym firmom.

Budżet ogłoszonego przez NCBR konkursu wynosi 750 mln zł. Jest przeznaczony dla dużych przedsiębiorstw, które zatrudniają więcej niż 250 osób. Minimalna wartość projektu wynosi 12 mln zł – aby beneficjenci skoncentrowali się na realizacji dużych, ambitnych przedsięwzięć.

Firmy mogą ubiegać się o dofinansowanie projektów obejmujących realizację badań przemysłowych i prac rozwojowych lub samych prac rozwojowych, służących rozwojowi prowadzonej działalności gospodarczej. A także wzmacnianiu swojej konkurencyjności, jeśli przedmiotem projektu będzie rozwiązanie, wpisujące się w tzw. „Krajową inteligentną specjalizację”. Nabór wniosków będzie prowadzony w formie elektronicznej i rozpocznie się 14 października.
prof. Krzysztof Jan Kurzydłowski, dyrektor NCBR

Poziom zaangażowania sektora prywatnego w działalność badawczo - rozwojową w Polsce rośnie, ale wciąż jest niski. Dotyczy to zwłaszcza dużych przedsiębiorstw, które nie są skłonne ponosić ryzyka związanego z realizacją projektów B+R. Uruchamiając konkurs „szybkiej ścieżki” stwarzamy im możliwości podjęcia ambitnych, przełomowych – a zatem tych obarczonych największym ryzykiem – projektów. Stwarzamy więc szansę przestawienia naszej gospodarki na innowacyjne tory.


Napisz do autora: kamil.sztandera@innpoland.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
WYWIAD 0 0Od spalonej wątróbki do wynalezienia internetu. Fascynujący życiorys Paula Barana
0 0O pracy w tym miejscu marzą tysiące. Właśnie ruszyła rekrutacja dla Polaków
0 0Czy można przeklinać w pracy? Odpowiedź jest bardziej skomplikowana, niż się wydaje
0 0Syn twórcy plastikowych toreb o intencji ojca. „Zostały wynalezione, by chronić planetę”
0 0Gdzie są podatki, tam zawsze będzie szara strefa. Tak wygląda "praca na czarno" w Polsce
0 0VAT na e-booki spadł, ceny ani drgną. Czytelnicy są wściekli, ale nie znają całej prawdy

INNSPIRACJE

0 0Polak rozkręcił świetny biznes w USA. Zdradza, jak radzić sobie z porażką i brakiem motywacji
0 0W sukces tej Polki nikt nie wierzył. Uparła się i stworzyła rewolucyjny krem antysmogowy

STARTUPY

0 0Amerykańskim naukowcom się nie udało, a one to zrobiły. Tak powstały innowacyjne kosmetyki
0 0Start-up chce zasilać samochody wodą i alkoholem. Ale trochę się zapędzili