Absolwenci AGH wygrywają „Start up Award". Zwycięski projekt: robot do rehabilitacji dzieci

W konkursie „Start up Award" zwycięzyli Bartłomiej Wielogórski oraz Grzegorz Piątek – absolwenci Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie (na zdj.)
W konkursie „Start up Award" zwycięzyli Bartłomiej Wielogórski oraz Grzegorz Piątek – absolwenci Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie (na zdj.) http://bit.ly/1K9OKIc/CC/magro-kr
Bartłomiej Wielogórski oraz Grzegorz Piątek – absolwenci Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, zwyciężyli w konkursie „Start up Award", w ramach którego wyłoniono najbardziej innowacyjne pomysły na biznes. Na rozwój konstrukcji robota pomocnego w rehabilitacji dzieci otrzymali 100 tys. zł.


Urządzenie zostało skonstruowane 4 lata temu przez Grzegorza Piątka i służyło do rehabilitacji chorych na porażenie mózgowe dzieci jego kolegi. W efekcie tak powstał pomysł na biznes i w 2013 r. dwójka krakowian założyła firmę Prodromus, dzięki czemu w sierpniu tego roku do sprzedaży trafił „trenażer chodu” o nazwie Prodrobot.

Prodrobot to urządzenie przeznaczone do długotrwałej rehabilitacji osób cierpiących na choroby neurologiczne i genetyczne oraz stosowane do terapii pourazowej. Jak tłumaczą jego twórcy, jedną z największych zalet urządzenia jest możliwość zmian długości i konfiguracji kończyn. W rezultacie maszyna może „dorastać” razem z pacjentem, dzięki czemu można na niej ćwiczyć przez wiele lat.

Prodromus posiada obecnie dwa patenty polskie i jeden międzynarodowy na urządzenia zrobotyzowane do rehabilitacji kończyn dolnych. Jak zdradza w rozmowie z Radiem Kraków Bartłomiej Wielogórski, firmie udało się już sprzedać dwie maszyny, z czego jedna z nich pracuje w Warszawie.

Wcześniej skonstruowanie Prodrobota było możliwe dzięki unijnej dotacji z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka oraz wsparciu udzielonemu przez fundusz JCI Venture z Krakowa. Teraz pomocne w rozwoju urządzenia będzie 100 tys. zł za zwycięstwo w konkursie "Start up Award”, który został po raz pierwszy zorganizowany w ramach Forum Inwestycyjnego w Tarnowie. Fundatorami są Miasto Tarnów, PGE Polska Grupa Energetyczna oraz Forum Ekonomiczne. Do pierwszej edycji tego wydarzenia zgłoszono 67 projektów.

Napisz do autora: kamil.sztandera@innpoland.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Gdzie są podatki, tam zawsze będzie szara strefa. Tak wygląda "praca na czarno" w Polsce
0 0Podwójna jakość produktów w Europie potwierdzona. Ale to nie Polacy są gorszym sortem
0 0"Zielone kłamstwo" w Polsce. Tak próbują cię nabrać wielkie firmy
0 0Buty i piłki Adidasa polecą w kosmos. Chodzi o coś więcej niż trening dla astronautów
0 0Plan Szwedów: ZERO ofiar śmiertelnych na drogach. Oto czego możemy się od nich nauczyć
0 0Wyniki finansowe Ubera znów nisko pod kreską. Inwestorzy tracą cierpliwość

INNSPIRACJE

0 0Polak rozkręcił świetny biznes w USA. Zdradza, jak radzić sobie z porażką i brakiem motywacji
0 0W sukces tej Polki nikt nie wierzył. Uparła się i stworzyła rewolucyjny krem antysmogowy
0 0Ujawniają kulisy współpracy ze znaną siecią sklepów. Dziesiątki milionów długów i próby samobójcze
0 0Sapkowski przyznaje, że spór z CD Projektem go przerósł. "Pieniądze nic dla mnie nie znaczą"

STARTUPY

0 0Amerykańskim naukowcom się nie udało, a one to zrobiły. Tak powstały innowacyjne kosmetyki
0 0Start-up chce zasilać samochody wodą i alkoholem. Ale trochę się zapędzili