Politechnika Rzeszowska we współpracy z firmą Neoxe z Krakowa oraz Akademią Górniczo-Hutniczą im. Stanisława Staszica prowadzi wspólne prace nad opracowaniem systemu wzmacniania konstrukcji budynków za pomocą naprężonych taśm wykonanych z kompozytów węglowych. Mają być znacznie wytrzymalsze i tańsze od obecnie wykorzystywanych w budownictwie rozwiązań.
Bazą wyjściową do prac nad nowym systemem o nazwie Neoxe Prestressing System II (NPS II) do naprężania taśm z kompozytów węglowych jest wdrożona i opatentowana wcześniej starsza technologia NPS I. Ulepszona wersja ma charakteryzować się znacznie lepszą wytrzymałością taśm, skuteczniejszym zakotwieniem oraz wzmocnieniem elementów stalowych oraz żelbetowych.
Eksploatując w ostatnich latach starą technologię twórcy poznali jej wady. Teraz w trakcie badań nad opracowaniem nowego systemu mają one zostać wyeliminowane. Naukowcy będą sprawdzać efektywność i ergonomiczność systemu oraz niezawodność i trwałość wprowadzonych nowych elementów wzmocnienia konstrukcji.
Jak tłumaczą twórcy, podstawową zaletą nowego systemu będzie nowatorski i trwały system kotwienia taśm. Ma on wyeliminować niebezpieczeństwo poślizgu taśmy i straty jej siły sprężającej – np. wskutek wysunięcia z zakotwień, a także szkodliwy docisk poprzeczny. Tego typu technologia jest o wiele bardziej opłacalna ekonomicznie niż obecnie stosowane metody. Dlatego, że wymaga mniejszej ilości kompozytu niezbędnego do wzmocnienia konstrukcji, a także posiada łatwość aplikacji oraz możliwość kontroli procesu na każdym jego etapie.
Firma Neoxe zajmuje się produkcją oraz prowadzeniem prac badawczo-rozwojowych w zakresie wytwarzania materiałów pozwalających wzmocnić wytrzymałość obiektów budowlanych. Wspólnie z Politechniką Rzeszowską oraz Akademią Górniczo-Hutniczą spółka stworzyła konsorcjum, które pracuje nad technologią NPS II. Jego powstanie jest możliwe dzięki dofinansowaniu w kwocie 744 tys. zł od Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka (POIG).