"Jeśli myślimy o nowoczesnej gospodarce, musimy postawić na nowatorską naukę i badania" - mówi minister Lena Kolarska-Bobińska
"Jeśli myślimy o nowoczesnej gospodarce, musimy postawić na nowatorską naukę i badania" - mówi minister Lena Kolarska-Bobińska Jakub Orzechowski/Agencja Gazeta
Reklama.
Projekt przedstawiony jeszcze przez prezydenta Bronisława Komorowskiego ma znosić liczne bariery uniemożliwiające rozwój innowacyjności w sektorze nauki jak i przedsiębiorstw. – Innowacyjność polskich przedsiębiorstw jest nadal mniejsza niż w krajach zachodnich. Jeśli myślimy o nowoczesnej gospodarce, musimy postawić na nowatorską naukę i badania. Przed nami długa droga, ale nowe przepisy pozwolą na dogonienie europejskiej elity – mówi Kolarska Bobińska i dodaje – Ustawa wprowadza możliwość zaliczania kosztów działalności B+R do kosztów uzyskania przychodów w podatkach dochodowych. Dotyczy to zarówno prowadzenia badań naukowych, jak i prac rozwojowych, niezależnie od ich wyniku. W dodatku, przedsiębiorcy mogliby jako koszt zaliczyć od 120 do 150 proc. faktycznie poniesionych kosztów.
Jedną z najważniejszych zmian, które wprowadza ustawa, to zniesienie opodatkowania aportu, o czym wczoraj pisaliśmy. – Zgodnie z nową ustawą zniesione będzie opodatkowanie aportu własności intelektualnej i przemysłowej. Wartość udziałów w spółce kapitałowej, otrzymanych w zamian za własność intelektualną, nie będzie wliczać się do przychodu podmiotu komercjalizującego wyniki badań. Ustawa umożliwia rozwój rynku venture capital poprzez premiowanie funduszy inwestujących w przedsiębiorstwa zajmujące się działalnością B+R i charakteryzujących się dużą innowacyjnością - podkreśla minister.
Kolarska Bobińska uważa, że nowe prawo pomoże również uniwersytetom i innym placówkom badawczym.
– Wprowadzone przepisy uproszczą zasady rozporządzania majątkiem przez uczelnie, instytuty badawcze i instytuty Polskiej Akademii Nauk. Jednostki nie będą musiały każdorazowo uzyskiwać zgody Ministra Skarbu Państwa na zakup, sprzedaż lub licencjonowanie elementów majątku. Dodatkowo próg reglamentujący dysponowanie mieniem zostanie podniesiony z 50 do 250 tys. euro – kończy minister.

Napisz do autora: michal.budzynski@innpoland.pl