Myślisz o zmianie pracy lub branży? Zastanawiasz się, jakie oczekiwania mogą mieć wobec ciebie pracodawcy? Z pewnością pomocna może okazać się analiza Wyszukiwarki Kandydatów GoldenLine – jednego z największych serwisów rekrutacyjnych w Polsce. Dowiadujemy się z niej o tym, których przedstawicieli zawodów najczęściej poszukują firmy oraz jakich umiejętności oczekują od potencjalnych pracowników.
Handlowiec znajdzie pracę w każdej branży
Jak wynika z analizy GoldenLine, od początku 2015 r. pracownicy byli poszukiwani najczęściej w 5 branżach: informatycznej, handlu, marketingu, finansach i HR. Co najbardziej interesujące, w każdej z nich w pierwszej kolejności poszukiwani byli handlowcy. Nic dziwnego, skoro są odpowiedzialni za sprzedaż produktów i usług, które w pierwszej kolejności przekładają się na zysk firmy. Najczęściej handlowców poszukiwano w branży marketingowej – 47 proc., a najrzadziej w finansach – 15 proc.
Najczęściej handlowcy są poszukiwani w województwach: mazowieckim, śląskim, wielkopolskim, małopolskim, dolnośląskim, łódzkim oraz pomorskim. Spośród nich najwięcej firm poszukuje sprzedawców na Śląsku – 22 proc., a najmniej w łódzkim – 12 proc.
Firmy najchętniej dają pracę handlowcom znającym języki obce – 44 proc. szukało na to stanowisko osób z dobrą znajomością języka angielskiego, a także 16 proc. ze znajomością biegłą i 10 proc. z podstawową. Z kolei sprzedawców z biegłym językiem niemieckim poszukiwało 10 proc. pracodawców, a 6 proc. z dobrym.
Kierownik ciągle poszukiwany
Pracodawcy nadal chętnie zatrudniają menedżerów średniego szczebla. Najczęściej kierowników poszukiwano w branży finansowej – 18 proc., a najmniej w marketingowej – 4 proc. Z kolei najczęściej tego typu posadę można zdobyć w województwie małopolskim i łódzkim – 8 proc., w mazowieckim – 5 proc., a w pozostałych po 4 proc.
Od menedżerów średniego szczebla oczekuje się znajomości języka angielskiego na poziomie dobrym (44 proc.), biegłym (28 proc. ) oraz podstawowym (zaledwie 3 proc.). Natomiast kierownika z dobrą znajomością języka niemieckiego poszukiwało 9 proc. firm, a 5 proc. z biegłą.
Analityk nadal w cenie
Działy analiz ciągle potrzebują nowych kadr, gdyż na tego typu stanowiska poszukiwały kandydatów wszystkie ww. branże. Najczęściej finansowa (7 proc.) oraz informatyczna (5 proc.). Analitykom najłatwiej znaleźć zatrudnienie w województwie mazowieckim – 7 proc.
Pracodawcy oczekują od analityków znajomości języka angielskiego na poziomie dobrym w 47 proc. przypadków, biegłego w 32 proc., a podstawowego w 6 proc. Ponadto rekruterzy szukali również na to stanowisko osób władających językiem niemieckim na poziomie dobrym w 6 proc. przypadków, a dobrym francuskim w 4 proc.