W końcu ograniczymy emisję rtęci do środowiska. PGE i Politechnika Łódzka pracują nad nowym rozwiązaniem

Według EMEP w Polsce występuję największa w Europie emisja rtęci do atmosfery.
Według EMEP w Polsce występuję największa w Europie emisja rtęci do atmosfery. Fot. Rui Costa / CC BY-NC 2.0 / flickr.com/photos/radioactiverosca/6915771689
Spółka PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna oraz Politechnika Łódzka wspólnie pracują nad stworzeniem technologii ograniczającej redukcję emisji toksycznej rtęci do atmosfery w wyniku spalania węgla w elektrowniach. Technologia zostanie opracowana we współpracy z Elektrownią Bełchatów. Jest to bardzo ważne, ponieważ Polska jest największym w Europie emitentem tego niebezpiecznego metalu.


Jak wskazuje miesięcznik „Chemik”, według organizacji EMEP w Polsce występuje największa na Starym Kontynencie emisja rtęci do atmosfery – wynosi aż 14,9 ton, z czego niemal 9 ton pochodzi z procesów spalania węgla. Nic dziwnego, skoro Elektrownia Bełchatów jest największym w naszym kraju i Europie obiektem używającym jako źródła energii węgla brunatnego.

Groźna rtęć w węglu brunatnym
A to właśnie podczas spalania węgla do celów energetycznych dochodzi do emisji rtęci do atmosfery. Z tego właśnie surowca jest wytwarzane ponad 90 proc. energii elektrycznej w Polsce – w tym 59 proc. z węgla kamiennego, a 34 proc. z węgla brunatnego. Ale to właśnie w węglu brunatnym występuje dwu lub trzykrotnie większa zawartość rtęci niż w węglu kamiennym.

W efekcie spalania węgla do atmosfery uwalnia się od 30 do 75 proc. rtęci obecnej w paliwie. Co prawda aktualnie w elektrowniach są stosowane metody ograniczające jej emisję do powietrza, ale są niewystarczające. Dlatego, że nie są sobie w stanie poradzić z redukcją najgroźniejszej formy rtęci – gazowo elementarnej, gdyż obecnie używane techniki są w stanie usunąć ją jedynie w od kilku do 25 proc. przypadków. W rezultacie przedostaje się ona do atmosfery.

Węgiel w Polsce nadal na topie
Ponadto szacuje się, że pomimo rozwoju energetyki jądrowej oraz odnawialnych źródeł energii (OZE) stopniowo spalanie węgla do celów energetycznych w Polsce ulegnie ograniczeniu, to jednak nadal będzie on dominującym surowcem. Dlatego naukowcy z Politechniki Łódzkiej we współpracy z PGE chcą opracować, a następnie wdrożyć w elektrowniach technologię, która będzie w stanie całkowicie poradzić sobie z redukcją emisji najgroźniejszej formy rtęci do atmosfery.

Realizację projektu wspiera Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w kwotą 22 mln zł w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.

Napisz do autora: kamil.sztandera@innpoland.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Magda StawskaMagda Stawska

Aby trwać trzeba przetrwać. Aby przetrwać trzeba działać. Człowiek od wieków poszukuje sposobów na bezpieczne trwanie.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Ocieplenie klimatu staje się faktem, odczuwalne jest na masową skalę. Był to jeden z głównych powodów, dla którego założyłem Vertigo Green Energy.

Piotr BuckiPiotr Bucki

5 listopada 2016 roku portal BuzzFeed opublikował quiz. Do dziś zrobiło go ponad 5 milionów kobiet i kilkuset mężczyzn.