Małe polskie firmy chcą zatrudniać ludzi. Co może stanąć im na przeszkodzie?

Małe firmy boją się likwidacji śmieciówek.
Małe firmy boją się likwidacji śmieciówek. Fot. Agnieszka Sadowska / Agencja Gazeta
Polskie małe firmy chcą się dynamicznie rozwijać. Dlatego w drugiej połowie tego roku planują wzrost zatrudnienia w większości województw. Jednocześnie te ambitne plany przedsiębiorców mogą zostać brutalnie powstrzymane, ponieważ obawiają się oni zapowiadanych przez polityków likwidacji tzw. umów śmieciowych. Dlatego, że to może zrujnować ich działalność.

Pora uwzględnić interesy przedsiębiorców, a nie tylko pracowników
Tak wynika z badania Instytutu Badań i Analiz OSB oraz portalu Firmy.net pt. „Jak w Polsce prowadzi się własny biznes”. Już w pierwszej połowie tego roku przedsiębiorcy nieznacznie zwiększyli liczbę pracowników (11,4 proc.) niż ją redukowali (11,1 proc.). Najwięcej osób pracę mogło znaleźć w handlu i budownictwie. Jednak wkrótce ta tendencja może zostać odwrócona.
Michał Kurczycki z portalu Firmy.net

Pomimo, że mamy do czynienia z tendencją wzrostu zatrudnienia w małych firmach, to jednak zmiany w porównaniu do minionego roku są minimalne. Nadal dominującą postawą jest wyczekiwanie. Może to być konsekwencją planów rządowych dot. likwidacji umów śmieciowych. Małe firmy, aby się rozwijać, potrzebują pracowników, jednak brak elastyczności niweluje plany zwiększania zatrudnienia. Dla mikroprzedsiębiorców największą bolączką są wciąż rosnące koszty prowadzenia firmy, w tym koszty pracownicze. Potrzeba zatem konkretnych zmian, które będą brały pod uwagę nie tylko interesy pracowników, lecz również właścicieli najmniejszych firm, które stanowią siłę napędową polskiej gospodarki.


MSP chce zatrudniać mimo złej sytuacji na rynku
Wzrosło zatrudnienie w województwach: warmińsko-mazurskim, kujawsko-pomorskim, lubuskim, dolnośląskim, pomorskim, podlaskim, małopolskim, podkarpackim i mazowieckim. Z kolei równowagę w zakresie zwiększania i zmniejszania poziomu miejsc pracy odnotowano w województwie lubelskim. Natomiast spadek wystąpił w przedsiębiorstwach funkcjonujących na obszarze mniej licznej grupy województw: łódzkim, wielkopolskim, zachodniopomorskim, śląskim, świętokrzyskim i opolskim. Szczególnie zwiększyć zatrudnienie planują małe firmy.
dr Dariusz Śledź z Instytutu Badań i Analiz, Grupa OSB

Z badań wynika, że małe firmy coraz częściej decydują się na wzrost zatrudnienia, bo zaczęły postrzegać posiadanie dobrych specjalistów, jako skuteczny sposób na budowanie swojej pozycji konkurencyjnej na rynku. Uważa tak aż 11,2 proc. przedsiębiorców. Dzieje się to pomimo trudnej sytuacji małych firm na rynku, która w tym półroczu, według prognoz samych przedsiębiorców, jeszcze się może pogorszyć. Pokazuje to determinację małych firm w ich dążeniu do pokonania kryzysu i wyjścia z niego silniejszym. Jednocześnie jednak podstawa tego wzrostu jest bardzo krucha i czynniki zewnętrzne, jak np. zwiększenie kosztów pracy przez likwidację umów śmieciowych, bardzo łatwo mogą tę tendencję odwrócić.


Pełny raport mozna pobrać tutaj.

Napisz do autora: kamil.sztandera@innpoland.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.