Rekrutacja na Uniwersytet w Oksfordzie co roku oznaczała dla tysięcy kandydatów z całego świata ogromny stres. Dlatego uczelnia postanowiła ujawnić pytania i możliwie właściwe odpowiedzi, które powinien udzielić potencjalny student. Ten krok ma sprawić, że osoba starająca się o przyjęcie będzie pewna, że jej los nie leży w rękach nauczyciela, ale jej samej. Dlatego, że szkoła zdecydowanie na pierwszym miejscu stawia na umiejętność samodzielnego, kreatywnego oraz analitycznego myślenia, a nie tylko na teoretyczną wiedzę.
Jak wskazuje pracownica Oksfordu Samina Khan, uczelni zależy na uspokojeniu przyszłych kandydatów i pokazaniu im, że nauczyciele chcą zobaczyć, jak oni reagują na pytania i sytuacje, które wymagają szerszej analizy. Zamiast jedynie zaprezentowania nabytej wcześniej w szkole wiedzy teoretycznej, potencjalny student powinien zastosować ją w praktyce. O co więc mogą pytać wykładowcy?
Dlaczego bankierzy zarabiają tak dużo?
Pytać mogą na przykład o kwestię wynagrodzeń bankierów. Potencjalny kandydat powinien się zastanowić, czy należy ograniczyć zarobki przedstawicieli branży finansowej. Jak wskazuje uczelnia, jest to bardzo aktualne pytanie w kontekście ostatniego kryzysu ekonomicznego.
Prosta odpowiedź powinna brzmieć, że banki to prywatne firmy, a każdy z nas może pracować gdzie chce, więc w wyniku konkurencji na rynku pracy mogą one płacić swoim pracownikom ile im się podoba. Ponadto wysokie pensje w tej gałęzi gospodarki są uzasadnione wysokimi kwalifikacjami oraz rzadkimi talentami pracowników. Rząd może najwyżej pomyśleć o nieco wyższym opodatkowaniu banków.
Jednak jak wskazuje Oksford, dobry kandydat powinien zastanowić się, dlaczego utalentowani ludzie z innych branż mogą zarabiać znacznie mniej niż w bankowości? Czy naprawdę ich umiejętności są o wiele bardziej cenne? Uczelnia jako alternatywną odpowiedź wymienia tezę, że bankowość w porównaniu do innych branż jest mniej konkurencyjna, w efekcie czego generuje znacznie wyższe zyski.
Dlatego kandydat powinien zastanowić się, jak zwiększyć konkurencyjność bankowości. Tak, aby ogromne rezerwy finansowe zgromadzone w tej branży w części trafiły również do innych gałęzi gospodarki, dzięki czemu wzrosną w nich płace. W rezultacie potencjalny student nie powinien zastanawiać się nad tym, czy rząd powinien interweniować w tej sprawie i czy zarobki bankierów są sprawiedliwe. Zamiast tego należy pomyśleć o kwestii ekonomii wynagrodzeń w szerszym kontekście.
Czy archeologia może obalić Biblię?
Z kolei inne ciekawe pytanie, które mogą usłyszeć kandydaci, to czy archeologia może udowodnić sens istnienia Biblii lub go obalić. Jak wskazuje uczelnia, potencjalny student powinien docenić tę publikację jako zbiór historycznych dokumentów powstałych na przestrzeni kilku stuleci.
Natomiast rolą archeologii jest zbadanie, gdzie, kiedy oraz w jakim celu te dzieła powstały. Informacje zawarte w Biblii mogą stanowić ciekawe uzupełnienie dla innych archeologicznych źródeł, takich jak np. pozostałości starych budynków czy narzędzi. Przyszły archeolog powinien umieć połączyć dane zebrane z różnych miejsc w jedną całość.
Oczywiście udzielone odpowiedzi na te pytania nie decydują wyłącznie o przyjęciu na studia. Pod uwagę są brane również inne kryteria. Jednak jak widać, w Oksfordzie umiejętność analitycznego myślenia i łączenia faktów jest bardzo ważna.