Amazon z okazji rocznicy swojej działalności w naszym kraju poinformował w czwartek, że na terenie Bielan Wrocławskich koncern uruchomił najnowocześniejsze obecnie centrum logistyczne w Europie – WRO3. Praca w nim jest w dużej części zautomatyzowana, wygodniejsza dla załogi oraz wydajniejsza dzięki zainstalowaniu 300 robotów.
Najnowocześniejsza robotyka w Europie
Firma poinformowała, że centrum logistyczne w Bielanach Wrocławskich jako pierwsze w Europie rozpoczęło pracę z technologią Amazon Robotics. Dzięki temu nie tylko łatwiej będzie wykonywać swoje obowiązki dotychczas zatrudnionemu personelowi, ale również powstanie dodatkowych 170 miejsc pracy wymagających nowych kwalifikacji.
Dotychczas Amazon zainwestował w Polsce ponad 1,5 mld zł. Posiada na terenie naszego kraju 3 centra logistyczne – dwa w Bielanach Wrocławskich oraz jedno w Sadach Poznańskich. Firma zatrudnia nad Wisłą ponad 3,8 tys. stałych pracowników, a liczba ta wzrasta np. w okresie świątecznym. Za swoje największe osiągnięcie koncern uważa realizację inwestycji oraz wzrost zatrudnienia w tempie szybszym, niż pierwotnie zakładano – na początku przedsiębiorstwo deklarowało stworzenie 4,5 tys. miejsc pracy w ciągu 3 lat od momentu otwarcia trzech centrów ¬– czyli od października 2014 r.
Z kolei Walter Braunohler, Konsul Generalny USA zwrócił uwagę, że amerykańskie firmy w ciągu ostatnich 25 lat zainwestowały w Polsce aż ponad 90 mld dolarów. Jego zdaniem pokazuje to duży potencjał naszego kraju oraz pracowników.
Natomiast prof. Krzysztof Rutkowski, Kierownik Katedry Logistyki SGH był pod ogromnym wrażeniem 3 rozwiązań technologicznych zastosowanych przez Amazon w centrach logistycznych w naszym kraju. Po pierwsze szybkiego tempa druku i produkcji, a następnie dostawy książek zamówionych przez klientów, systemu operacyjnego do sortowania, pakowania oraz wysyłki zamówień, a także robotyki.
Amazon to nie tylko logistyka, ale i polskie innowacje
Działalność Amazona w Polsce nie ogranicza się wyłącznie do prowadzenia centrów logistycznych. Jeszcze przed ich powstaniem koncern kupił w 2013 r. polskiego producenta światowej klasy syntezatorów mowy – Ivona Software. Następnie na bazie tej transakcji w Gdańsku spółka otworzyła Centrum Rozwoju Technologii. W nim polscy inżynierowie tworzą oprogramowanie do urządzeń amerykańskiego giganta, takich jak np. Amazon Echo – głosowej asystentki domowej.
Napisz do autora: kamil.sztandera@innpoland.pl
Reklama.
Kerry Person, Dyrektor Operacyjny Amazon w Polsce
Jesteśmy bardzo podekscytowani, ponieważ żaden inny obiekt w Europie nie posiada jeszcze systemu Amazon Robotics. Działalność w Polsce rozpoczęliśmy dopiero niecały rok temu, a już poczyniliśmy znaczące inwestycje w najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne z dziedziny robotyki. Tylko dzięki tej inwestycji stworzyliśmy ponad 170 nowych miejsc pracy. To dzięki talentom, które zrekrutowaliśmy i ich gotowości do korzystania z innowacyjnych rozwiązań, Polska jest idealnym miejscem na wdrażanie najnowszych technologii.
Prof. Krzysztof Rutkowski
Z wielkim zadowoleniem przyjmuję zobowiązanie Amazon do inwestowania w najnowsze technologie, zwłaszcza w dziedzinie robotyki. Dzięki temu pracownicy Amazon będą mogli nabyć nowe umiejętności i podnieść swoje kwalifikacje zawodowe, zaś ich praca stanie się lżejsza i efektywniejsza.