Polska wydała na badania i rozwój najwięcej w historii! Aż 16 mld zł. Najhojniej zainwestowały firmy prywatne

Polska wydała na badania i rozwój najwięcej w historii - ponad 16 mld zł.
Polska wydała na badania i rozwój najwięcej w historii - ponad 16 mld zł. Fot. Lukasz Krajewski / Agencja Gazeta
Nakłady na działalność badawczą i rozwojową w naszym kraju wzrosły w 2014 r. o 12,1 proc. do ponad 16 mld zł – jest to najwyższa kwota w historii Polski. Z kolei prywatne firmy wydały na ten cel o 19,7 proc. więcej – 7,5 mld zł. Tak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego.


Polska wydała na badania i rozwój więcej o 1,75 mld zł w 2014 r. w porównaniu do 2013 r. Łącznie udział tych nakładów w polskim PKB osiągnął również rekordowy poziom 0,94 proc. Chociaż nadal najwięcej na B+R wydaje sektor rządowy (45,2 proc. nakładów), to rośnie również poziom ich finansowania przez firmy prywatne – (39 proc. nakładów – o 1,7 p.proc. więcej niż rok wcześniej – wynika z raportu GUS.

Najwięcej na badania i rozwój wydały firmy prywatne (7,5 mld zł), instytucje z sektora szkolnictwa wyższego (4,7 mld zł), instytucje rządowe (3,9 mld zł) oraz ponadto prywatne instytucje niekomercyjne (48,6 mln zł). Wzrasta także zatrudnienie w działalności badawczo-rozwojowej. Obecnie w tej branży pracuje 153,5 tys. osób. Pełny raport GUS jest dostępny tutaj.

Napisz do autora: kamil.sztandera@innpoland.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Wciąż dość powszechnym jest przeświadczenie o tym, że multitasking przynosi korzyści, szczególnie w zakresie naszej produktywności. Jak natomiast wskazują autorzy książki "Umysł Lidera" jest to przeświadczenie błędne.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Za oknem męczą nas mordercze upały, a w Vertigo Green Energy próbujemy po raz kolejny dopasować naszą strategię do zastanych warunków prawnych, które zmieniają się jak w kalejdoskopie.

Marta KarpińskaMarta Karpińska

Spółka Good Safe otrzymała milion złotych od Funduszu SPINAKER alfa finansującego projekt, którego istotą jest możliwość cyfrowego zapisu postanowień różnego rodzaju dokumentów.