Godzina, kolor ubrania, waga, tatuaż czy pot. 10 czynników, które decydują, czy dostaniesz pracę

Godzina, kolor ubrania, waga, tatuaż czy pot. Wszystkie te czynniki decydują, czy dostaniesz pracę.
Godzina, kolor ubrania, waga, tatuaż czy pot. Wszystkie te czynniki decydują, czy dostaniesz pracę. Fot. David Blackwell./http://skroc.pl/d980e/flickr.com CC-BY/http://skroc.pl/71d1b
Jak zdobyć pracę? Wydaje się, że wystarczy przygotować odpowiednie CV, a następnie świetnie wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej. Jednak pozory mylą, ponieważ znacznie więcej czynników wpływa na to, w jaki sposób nasza osoba będzie postrzegana przez potencjalnego pracodawcę. Co ciekawe, często kandydat nie ma żadnego wpływu na to, jakie wrażenie wywrze na rekruterze.


Dlatego, że w trakcie rekrutacji nie jesteśmy postrzegani wyłącznie na bazie naszego doświadczenia zawodowego oraz posiadanych kwalifikacji. Często na subiektywną ocenę rekrutera wpływa wiele czynników związanych z naszym zachowaniem, wyglądem czy codziennymi wydarzeniami. Oto 10 najbardziej zaskakujących elementów, które mogą zadecydować o tym, czy dostaniemy pracę.

1. Za wczesne pojawienie się w siedzibie firmy


Oczywiście punktualność jest bardzo ważna i na spotkanie z rekruterem lepiej przyjść kilka minut wcześniej, niż się spóźnić. Ale nie oznacza to, że dobrze zostanie odebrany przez potencjalnego pracodawcę fakt, że pojawimy się w jego biurze np. pół godziny przed ustalonym terminem rozmowy. W ten sposób możemy sprawić wrażenie, że chcemy wywrzeć presję na przedstawicielu firmy, do której aplikujemy.


2. Godzina rozmowy kwalifikacyjnej


Z raportów amerykańskiego serwisu rekrutacyjnego Glassdoor wynika, że najlepszą porą dla kandydata na umówienie się na rozmowę kwalifikacyjną jest godzina 10:30 we wtorek. Wtedy rekruter będzie najbardziej skłonny do poświęcenia uwagi osobie ubiegającej się o pracę. Dlatego, że zdążył już wdrożyć się do wykonywania swoich obowiązków, a jednocześnie jest na tyle wcześnie, że nie będzie myślał o innych zajęciach. Oczywiście nie zawsze mamy wpływ na wybór godziny rozmowy, ale warto spróbować poprosić, aby odbyła się mniej więcej w wymienionej porze.


3. Zachowanie wobec recepcjonistki albo ochroniarza


Często pojawiając się w siedzibie firmy pierwszą osobą, z jaka mamy kontakt jest np. recepcjonistka albo ochroniarz. Zachowanie wobec nich może mieć bardzo duże znaczenie dla faktu, czy dostaniemy pracę. Dlatego powinniśmy być mili i uśmiechnięci dla pracowników niższego szczebla. Przykładowo dyrektor generalny Zappos Tony Hsieh, pyta kierowców autobusów, które wiozą kandydatów do siedziby jego przedsiębiorstwa oto, czy byli oni dla nich uprzejmi. Jeśli nie, to takie osoby mogą tylko pomarzyć o zdobyciu posady w tej firmie.


4. Zachowanie kandydata w trakcie oczekiwania w holu


Po przybyciu do siedziby firmy nie od razu możemy zostać poproszeni na rozmowę z rekruterem. Przez chwilę możemy oczekiwać na jego przybycie w holu. Ekspertka rynku pracy Lynn Taylor zwraca uwagę, aby w tym czasie nie rozmawiać przez telefon czy nie spożywać posiłków. Dlatego, że kiedy pojawi się rekruter, powinniśmy pokazać, iż jesteśmy zwarci i gotowi do odbycia rozmowy. Z pewnością również nie pomoże nam w tym sytuacja, w której np. musimy nerwowo zbierać stertę osobistych przedmiotów z krzesła, na którym je położyliśmy.


5. Kolor Ubrania


Z badania przeprowadzonego przez serwis CareerBuilder wynika, że kolor ubrania kandydata ubiegającego się o pracę ma znaczenie. Najlepiej ubierać się w odzież o neutralnych barwach, takich jak czerń czy błękit. Z kolei fatalnym pomysłem jest udanie się na rozmowę ubranym w np. w pomarańczowy t-shirt.


6. Rozmowa kwalifikacyjna z kilkoma kandydatami w jednym dniu


Z badań przeprowadzonych przez Psychological Science wynika, że dla osoby ubiegającej się o pracę niekorzystny może być fakt, jeśli w tym samym dniu co ona rozmowę kwalifikacyjną odbywa również inny kandydat. Dlatego, że wtedy rekruter silniej porównuje nasze umiejętności do kogoś innego. Z kolei następnego dnia zestawienie naszej osoby z innym kandydatem będzie w jego postawie znacznie mniej silne.


7. Uścisk dłoni


Słaby i niepewny uścisk dłoni w stylu „śniętej ryby” sprawia, że w oczach rekrutera sprawiamy wrażenie osoby niegodnej zaufania. Jest to szczególnie ważne w pierwszym kontakcie z inną osobą. Dlatego należy przed spotkaniem przygotować się do energicznego podania ręki naszemu rozmówcy.


8. Spocona dłoń


Spocona dłoń obok uścisku w stylu „śniętej ryby” sugeruje naszą niepewność i nerwowość. W efekcie trudniej będzie nam wzbudzić zaufanie rekrutera. Dlatego warto ją przetrzeć tuż przed rozmową – np. w momencie, kiedy nasz rozmówca proponuje nam szklankę wody do picia.


9. Waga kandydata


Z niedawno przeprowadzonego badania przez Emmę Levine oraz Maurice’a E. Schweitzera wynika, że pracodawcy są mniej skłonni do zatrudniania osób z nadwagą. Przeprowadzono eksperyment, w którym rekruterom pokazano zdjęcia szczupłych osób oraz przerobione cyfrowo fotografie tych samych ludzi z dodanymi zbędnymi kilogramami. Co ciekawe, otyłe osoby zostały ocenione jako mniej kompetentne.


10. Czy masz tatuaż lub piercing


Aż 76 proc. uczestników ankiety serwisu Salary.com wskazuje, że tatuaż lub piercing utrudnia zdobycie pracy. Oczywiście w tej formie zdobienia ciała nie ma nic złego. Ale dla pewności zdobycia zatrudnienia lepiej nie stosować jej w widocznych miejscach, których nie można zakryć ubraniem.


Napisz do autora: kamil.sztandera@innpoland.pl


Źródło: Businessinsider.com

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Polacy wymyślili świetną apkę, która ubierze cię, jak gwiazdę serialu. Atakują nowy, odległy rynek
0 0Krótka ławka trenera Morawieckiego. Nowy minister finansów debiutował jeszcze u Tuska
0 0Do kogo trafiają pieniądze z PFN? Detektyw ujawnia sztuczki na "wyprowadzanie środków"
0 0Smartfona powinniśmy używać co najmniej 25 lat. Ten raport jest zatrważający
0 0"Znaleźli lukę w systemie". Atak na rafinerie obnażył słabe punkty ich zabezpieczeń
0 0"Ktoś dobrze wybrał cel". Uderzenie w saudyjską ropę zaboli cały świat, również nas
NAUKA 0 0Polacy szykują inspirowaną glonami rewolucję w medycynie. Właśnie dostali na to 21 mln zł
0 0Rząd chce wiedzieć, gdzie jeździsz i za ile. Dane z Ubera i Bolta przejmą służby