Chcesz mieć innowacyjną firmę? Nie masz wyjścia! Musisz dobrze traktować swoich pracowników – dowodzą naukowcy

Kevin Spacey w roli okropnego szefa w filmie „Szefowie wrogowie”. Firmy zarządzane przez takich jak on same pozbawiają się szans na bycie innowacyjnymi.
Kevin Spacey w roli okropnego szefa w filmie „Szefowie wrogowie”. Firmy zarządzane przez takich jak on same pozbawiają się szans na bycie innowacyjnymi. Fot. Youtube/HeliosPolska/http://skroc.pl/56d07
Nie wystarczy posiadać ogromnych pieniędzy, aby stworzyć innowacyjną i prężnie rozwijającą się firmę. Jak dowodzi Walter Frick z Harvard Business Review, ważniejszy może być pod tym względem czynnik ludzki, w którym kluczem do sukcesu jest dobre traktowanie swoich pracowników. Dlatego, że wtedy są bardziej kreatywni i wpadają na lepsze pomysły.


Frick przywołuje przykład badań przeprowadzonych przez naukowców z Monash University oraz LaTrobe University z Australii. Wynika z nich, że firmy, które lepiej traktowały swoich pracowników, tworzyły więcej patentów niż przedsiębiorstwa niedbające odpowiednio o zatrudniane przez siebie osoby.

Ekspert przywołuje także artykuł opublikowany w „Journal of Financial Economics” z którego wynika, że spółki oferujące swoim pracownikom akcje sprawiają, że są oni bardziej innowacyjni. Nic dziwnego, gdyż wiążą swoją karierę zawodową z taką firmą w dłuższej perspektywie.

Jak wskazuje Frick, według tej teorii ekonomicznej prawdziwym bodźcem pobudzającym kreatywność i lawinę świetnych pomysłów jest połączenie dobrego traktowania pracowników z zapewnieniem im długoterminowych korzyści – takich, jak np. akcje spółki.

Z kolei osoby, które odczuwają silną presję z powodu konieczności osiągnięcia natychmiastowych rezultatów lub obawiają się zwolnienia – są mniej innowacyjne. Dlatego, że boją się podjąć ryzyko w porównaniu do dobrze traktowanych i premiowanych pracowników.

Napisz do autora: kamil.sztandera@innpoland.pl


Źródło: Inc.com
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Polacy wymyślili świetną apkę, która ubierze cię, jak gwiazdę serialu. Atakują nowy, odległy rynek
0 0Krótka ławka trenera Morawieckiego. Nowy minister finansów debiutował jeszcze u Tuska
0 0Do kogo trafiają pieniądze z PFN? Detektyw ujawnia sztuczki na "wyprowadzanie środków"
0 0Smartfona powinniśmy używać co najmniej 25 lat. Ten raport jest zatrważający
0 0"Znaleźli lukę w systemie". Atak na rafinerie obnażył słabe punkty ich zabezpieczeń
0 0"Ktoś dobrze wybrał cel". Uderzenie w saudyjską ropę zaboli cały świat, również nas
NAUKA 0 0Polacy szykują inspirowaną glonami rewolucję w medycynie. Właśnie dostali na to 21 mln zł
0 0Rząd chce wiedzieć, gdzie jeździsz i za ile. Dane z Ubera i Bolta przejmą służby