Spółka INNO-GENE z Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego pracuje nad opracowaniem testu DNA, który w sposób nieinwazyjny przed porodem pozwoli wykryć wady wrodzone oraz choroby genetycznie płodu. Obecnie nie ma w Polsce ośrodka zdolnego samodzielnie wykonać tego typu badania prenatalne.
Szybki, tani i bezpieczny dla płodu test DNA Naukowcy pracują nad opracowaniem metodyki bezinwazyjnego izolowania i sekwencjonowania pozakomórkowego DNA płodu (cffDNA) z krwi matki. Chcą też stworzyć test, który będzie identyfikował aberracje chromosomowe oraz mutacje genetyczne DNA płodu w oparciu o technologię NGS. Jeżeli to się uda, powstanie pierwszy w Polsce test przesiewowy pozwalający bezinwazyjnie wykryć przed porodem choroby genetyczne oraz wady wrodzone płodu.
Jak informuje firma w komunikacie giełdowym, obecnie w Polsce nie ma ośrodka, który jest zdolny samodzielnie prowadzić badania prenatalne cffDNA. W efekcie próbki pacjentów z naszego kraju wysyłane są do USA lub Chin. Ma to zmienić realizacja projektu INNO-GENE. Dzięki niemu ma powstać technologia, która umożliwi szybsze i tańsze wykonanie badań nad Wisłą.
Jak wskazuje INNO-GENE, z danych opublikowanych przez Transparency Market Research wynika, że szacunkowa wartość rynku badań z zakresu genetycznej diagnostyki prenatalnej w 2012 r. wynosiła 1,12 mld dolarów. Z kolei do 2019 r. ma wzrosnąć do poziomu 8,37 mld dolarów. Ponadto tego rodzaju badania stały się najbardziej dochodowym obszarem rynku badań diagnostycznych na świecie.
7 spółek pracuje nad innowacjami medycznymi
Realizacja projektu jest możliwa dzięki uzyskaniu unijnego dofinansowania w kwocie ponad 1,9 mln zł z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka (POIG). Otrzymała je firma Centrum Badań DNA, która jest spółką zależną notowanej na alternatywnym rynku NewConnect INNO-GENE.
Łącznie w skład INNO-GENE wchodzi 7 spółek zależnych. Firma kładzie duży nacisk na realizację prac badawczo-rozwojowych za zakresu genetyki medycznej i weterynaryjnej oraz opracowywaniu technologii przeznaczonych do badań genetycznych w oparciu o finansowanie z unijnych środków. Łącznie realizuje lub zakończyła prace nad projektami o wartości 33 mln zł.