W Jaworznie pasażerów komunikacji miejskiej wozi elektryczny autobus wyprodukowany przez Solarisa. W tym mieście powstała także stacja szybkiego ładowania tych pojazdów prądem. Została zaprojektowana przez firmę Ekoenergetyka-Polska z Zielonej Góry.
Ekologiczna oszczędność
Aby w pełni naładować baterię elektryczną, dzięki której ekologiczny autobus może wozić pasażerów po Jaworznie, potrzeba niespełna 50 minut. Kierowca nie musi nawet wysiadać z pojazdu. Wystarczy, że naciśnie jeden guzik, a następnie za pośrednictwem pantografu (przewodnika prądu) cała procedura rozpocznie się automatycznie.
Uruchomiana w Jaworznie stacja ładowania elektrycznych autobusów ma stanowić pierwszy element ekologicznego transportu miejskiego. Nic dziwnego, skoro koszty eksploatacji tego typu pojazdów są nawet o 1/3 niższe od zasilanych paliwem. W związku z tym, że ceny prądu są znacznie stabilniejsze od oleju napędowego. W przyszłości elektryczne autobusy mają stanowić połowę taboru w śląskim mieście.
Współpraca z Solarisem
Zautomatyzowany system szybkiego ładowania autobusów elektrycznych stworzyła firma Ekoenergetyka-Polska. Zaraz po studiach na Uniwersytecie Zielonogórskim założyli ją Maciej Wojeński i Bartosz Kubik. Jeszcze w trakcie nauki udało im się skonstruować samochód elektryczny, który został nawet zarejestrowany i można było się nim poruszać po drodze.
Jednak biznes dwójki zielonogórzan bardziej ewoluował w stronę tworzenia stacji szybkiego ładowania autobusów. Wskutek tego, że coraz więcej samorządów stawia na rozwój ekologicznego transportu. W rezultacie firma zacieśniła współpracę z Solarisem, który od kilku lat produkuje tego typu pojazdy. Dzięki temu w Jaworznie błyskawicznie można teraz ładować model Urbino, który wozi pasażerów po tym mieście.
Realizacja projektu była możliwa m. in. dzięki uzyskaniu dofinansowania w kwocie ponad 700 tys. zł z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka (POIG).