7 oznak, że jesteś zagrożony zwolnieniem z pracy. Jak je rozpoznać?

Na zielonej trawce można wylądować z dnia na dzień.
Na zielonej trawce można wylądować z dnia na dzień. Fot. Stephen Poff/http://skroc.pl/30bdf/flickr.com CC-BY/http://skroc.pl/01d07
Dziś w Polsce w większości przypadków to pracodawcy dyktują warunki na rynku pracy. Firmy mogą przebierać w ofertach zatrudnienia jak w ulęgałkach. W efekcie jeśli nawet aktualnie posiadamy zatrudnienie, to wielu z nas obawia się zwolnienia.


Jak wskazuje Joan Kingsley, psycholog i autorka książki pt. „The Fear-Free Organisation”, istnieje 7 poważnych przesłanek, że twoja posada w firmie może wisieć na włosku. Jak je rozpoznać?

1. Jesteś pomijany w służbowych spotkaniach

Dotychczas systematycznie uczestniczyłeś w firmowych naradach i burzach mózgów? Od jakiegoś czasu twój głos jest na nich pomijany lub nie jesteś proszony o jego zabranie? Albo co gorsza, w ogóle nie jesteś zapraszany na służbowe spotkania? Jeśli odpowiedź na któreś z tych pytań brzmi tak, to zdaniem Joan Kingsley szybko możesz wylądować na zielonej trawce. Lepiej od razu rozwiać wątpliwości i zapytać szefa, co jest nie tak. Może zwyczajnie nie jest zadowolony z naszej pracy w ostatnim okresie.

2. Jesteś pomijany w projektach

Pomijanie naszej osoby może dotyczyć nie tylko spotkań, ale także udziału w projektach. Jeżeli zakończyliśmy pracę nad jakimś zleceniem, a szef długo nie wspomina nic o przydzieleniu nam kolejnego, to może to oznaczać, że nie mieścimy się w jego przyszłych planach.

3. Pomijanie w firmowej korespondencji

Dotychczas nie mogłeś ani na chwilę oderwać wzroku od ekranu komputera z powodu konieczności odczytywania maili z kolejnymi zadaniami do wykonania? Od jakiegoś czasu przychodzi znacznie mniej wiadomości lub co gorsza wcale? Może to oznaczać, że firma uznała twoją osobę za zbędną i wkrótce możesz spodziewać się wypowiedzenia.

4. Jesteś pomijany w przerwach na lunch

Koledzy z firmy nagle przestali chcieć jeść posiłki w twoim towarzystwie? Być może już wiedzą z plotek, że wkrótce przedsiębiorstwo zamierza się z tobą rozstać i chcą swobodnie porozmawiać o kolejnych projektach, w których ty nie będziesz już brał udziału.

5. Współpracownicy szepczą na twój widok

Kiedy pojawiasz się w biurze lub wchodzisz do firmowej kuchni nagle milkną wszystkie rozmowy? Koledzy próbują wykręcić się ze wspólnej przerwy na papierosa? Czujesz, że jesteś obgadywany za plecami? Może to oznaczać, że plotkują o twoim rychłym zwolnieniu.

6. Twój szef odnotowuje twój każdy krok

Menedżer dzień w dzień czeka na ciebie rano pod drzwiami firmy, aby dokładnie sprawdzić, czy ani o minutę nie spóźniłeś się do pracy? Skrupulatnie zapisuje, dokładnie ile czasu spędziłeś na przerwie? Nagle przydziela ci nierealistyczne do wykonania zadania? Jeśli tak, to najprawdopodobniej szuka pretekstu, aby cię zwolnić. Możliwe nawet, że dyscyplinarnie.

7. Nadchodzi fuzja firm

Wkrótce twoja firma ma zostać przejęta przez inne przedsiębiorstwo. Myślisz, że cię to nie dotyczy? Dotychczasowy szef zapewnia cię, że nowi właściciele nie przewidują cięć? Niekoniecznie. W planach nowych mocodawców może nie być już dla ciebie miejsca. Szczególnie, jeśli w ich firmie jest już ktoś, kto wykonuje takie same obowiązki, jak ty. Mogą woleć postawić na swojego sprawdzonego człowieka.

Napisz do autora: kamil.sztandera@innpoland.pl

Źródło: "The Independent"

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
WYWIAD 0 0O nich będzie głośno. Stworzyli pierwszy inteligentny głośnik rozumiejący komendy po polsku
BIZNES 0 0Nigdzie nie uciekniesz przed wyższym ZUS. Po tym tekście zrezygnujesz z przenosin firmy do Czech
NAUKA 0 0Ludzie już planują przeprowadzkę na "Drugą Ziemię". Ekspert wyjaśnia, czy to możliwe
WYWIAD 0 0"Postarzałam się o 5 lat w ciągu roku". Polka skończyła Harvard, wróciła ze świetnym pomysłem na biznes
0 0Rozwiązanie problemu sortowania odpadów mieliśmy 20 lat temu. Teraz może pomóc miastom uniknąć kar
0 0W Polsce powstała "Szkoła Przyszłości". Można używać smartfonów na lekcjach i uprawiać ogródek
0 0Program "Milion Plus" dla szpitali to wyborczy bubel. Jest niczym plaster na krwawiącą tętnicę