Polka udowodniła, że pszczoły skuteczniej od psów wykrywają materiały wybuchowe i narkotyki. Ich szkolenie trwa 6 sekund

Joanna Bagniewska podczas wystąpienia na TEDxWarsaw.
Joanna Bagniewska podczas wystąpienia na TEDxWarsaw. Fot. Youtube/TEDx Talks/http://skroc.pl/8f123
Joanna Bagniewska jest zoologiem i na co dzień wykłada na Wydziale Nauk Biologicznych Uniwersytetu w Reading. Ukończyła studia magisterskie i uzyskała doktorat w Oksfordzie. Zaraz po nim uczestniczyła w projekcie badawczym, w którym była odpowiedzialna za przygotowywanie eksperymentów. Dzięki niemu stwierdzono, że pszczoły skuteczniej wykrywają od psów narkotyki oraz materiały wybuchowe.

Wykrywają semteks, kokainę czy heroinę
Joanna Bagniewska, która jest także blogerką INNPoland, opowiedziała o tym na światowym finale konkursu FameLab 2014, gdzie zdobyła nagrodę laureatów. Jest to impreza, w czasie której naukowcy w ciągu kilku minut mają za zadanie opowiedzieć zrozumiałym językiem dla przeciętnego człowieka o swojej pracy. Polka podzieliła się swoimi doświadczeniami związanymi z obserwacją zachowań pszczół.
Otóż nie tylko wytwarzają one miód, ale potrafią skuteczniej niż psy wykrywać materiały wybuchowe typu semteks i narkotyki, takie jak kokaina, czy heroina. Mają lepszy węch, potrafią dłużej się skupić i są tańsze w utrzymaniu. Wskutek tego, że szkolenie czworonoga trwa minimum pół roku, a pszczoły zaledwie… 6 sekund.


Problem kurczących męskich jąder
Joanna Bagniewska wystąpiła w światowym finale FameLab dzięki wcześniejszemu zwycięstwu w polskiej edycji. Podczas występu przestraszyła panów, kiedy zapytała ich, czy spaliby spokojnie gdyby wiedzieli, że w czasie snu kurczą się im jądra. Jednak męska część publiczności szybko została uspokojona.
Polka opowiedziała o przypadku chomików, którym podawano melatoninę. W wyniku jej działania ludzkie narządy wewnętrzne wiedzą, że czas na odpoczynek. Z kolei samcom chomików przez nią kurczyły się jądra, ponieważ zapadały w odrętwienie. Ale mężczyźni nie hibernują, dlatego ich jądra są całkowicie bezpieczne.

Inwazja norek
Joanna Bagniewska wystąpiła także na jednej z poprzednich edycji TEDxWarsaw. Opowiedziała o groźnej działalności inwazyjnych gatunków zwierząt na przykładzie norek, nad których zachowaniem prowadziła badania w czasie doktoratu w Oksfordzie w Wielkiej Brytanii. W wyniku swoich prac Polka opracowała metody analityczno-statystyczne, które pozwalają skuteczniej poznać ich zwyczaje, jak np. to, że są aktywne tylko przez 20 proc. dnia.
Jest to bardzo ważne, ponieważ działalność gatunków inwazyjnych powoduje straty sięgające 12 mld euro rocznie. Konkurują one z rdzennymi gatunkami o niszę ekologiczną, przyczyniając się do ich wyginięcia. Prowadzą też do spustoszenia roślinności oraz erozji gleby. Ich działalność jest jedną z najważniejszych przyczyn utraty różnorodności biologicznej otoczenia. Powodują również duże straty w rolnictwie.


Tak dzieje się właśnie w przypadku norek, które zostały sprowadzone do Europy przez człowieka z Ameryki Północnej. Mieszkańcy Starego Kontynentu chcieli wytwarzać z ich skóry futra. Jednak zwierzę uciekło z ferm i do dziś powoduje liczne straty – przede wszystkim w funkcjonowaniu populacji ptaków morskich, takich jak mewy.

Joanna Bagniewska była także współorganizatorką konferencji „Polish Scientific Networks” w Warszawie, która była poświęcona m.in. zagadnieniu powrotów młodych polskich naukowców do kraju. INNPoland jest natomiast partnerem TEDxWarsaw 2016, warszawskiej edycji konferencji znanej na całym świecie, która gromadzi nieprzeciętnych ludzi chcących mówić na tematy równie nieprzeciętne, jak oni.

Napisz do autora: kamil.sztandera@innpoland.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Aaron Sorkin – amerykański dramaturg, scenarzysta, reżyser i producent filmowy i telewizyjny – przekonuje, że jeśli nie masz w swojej opowieści takich słów jak „ale”, „jednak”, „z wyjątkiem”, „poza”, „tymczasem”, to nie stworzysz dobrej historii. Jeśli nie masz właśnie takich słów funkcyjnych, to nie masz też dobrej narracji do swojej prezentacji.

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Pewne książki warto przeczytać, inne trzeba. Do tej drugiej kategorii zalicza się z pewnością „Siła Nawyku”, której autorem jest Charles Duhigg. Jak tłumaczy już sam podtytuł, książka pozwala zrozumieć „dlaczego robimy to co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie”. Otóż okazuje się, że mózg działa według pewnych schematów.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.