Projektem opracowania innowacyjnej metody niszczenia nowotworu kieruje wybitny hematolog, prof. Andrzej Lange
Projektem opracowania innowacyjnej metody niszczenia nowotworu kieruje wybitny hematolog, prof. Andrzej Lange YouTube/Centrum Historii Zajezdnia
Reklama.
Celem projektu, którym kieruje Instytut Immunologii i Terapii Doświadczalnej im. Ludwika Hirszfelda Polskiej Akademii Nauk (IITD), jest opracowanie innowacyjnego w skali świata narzędzia do likwidowania komórek nowotworowych w kościach człowieka. Projektowana w ramach zaawansowanych badań przemysłowo-rozwojowych metoda polega na podaniu do wnętrza kości komórek krwiotwórczych zdolnych zabić nowotworowe zmienione komórki. Dodatkowo terapeutyczne komórki wprowadzane do kości będą miały za zadanie osłaniać mezenchymalne komórki macierzyste.
W skład pracującego na projektem konsorcjum naukowego poza IITD wchodzi firma Cells Therapy - Terapia Komórkowa (jako członek Polskiej Platformy Technologicznej Innowacyjnej Medycyny), Dolnośląskie Centrum Transplantacji Komórkowych z Krajowym Bankiem Dawców Szpiku i Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Dawstwa Szpiku.
Na czele zespołu naukowców opracowujących nowoczesną metodę stoi prof. Andrzej Lange, doświadczony hematolog oraz założyciel i kierownik Dolnośląskiego Centrum Transplantacji Komórkowych. Kilka miesiące temu portal INNPoland przeprowadził wywiad z tym szanowanym naukowcem.
Projekt został dofinansowany kwotą w wysokości 2,6 mln zł z funduszy pochodzących z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) w ramach programu INNOMED, stanowiącego ogniwo unijnego Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka (POIG).
Komórki krwiotwórcze to komórki bezpośrednio odpowiedzialne za wytwarzanie krwi. Posiadają zdolność różnicowania się w kierunku erytrocytów (krwinek czerwonych), leukocytów (krwinek białych) i płytek krwi. Ich wyjątkową cechą jest też samoregeneracja. Z kolei mezenchymalne komórki macierzyste to komórki multipotencjalne (mogące różnicować w różne gatunki wyspecjalizowanych komórek w naszym ciele), które znajdują zastosowanie w medycyny regeneracyjnej.
Instytut Immunologii i Terapii Doświadczalnej to instytucja założona w 1952 roku przez Polską Akademię Nauk. Głównym założycielem i pierwszym dyrektorem Instytutu był Profesor Ludwik Hirszfeld, znany polski immunolog i mikrobiolog.
Dolnośląskie Centrum Transplantacji Komórkowych z Krajowym Bankiem Dawców Szpiku jest publicznym zakładem opieki zdrowotnej, który od 24 lat prowadzi działalność w zakresie hematologii, immunologii, onkologii i transplantologii.
Spółka Cells Therapy – Terapia Komórkowa to założona w 2010 roku spółka, której właścicielem jest Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Dawstwa Szpiku. Głównym celem i misją firmy jest stworzenie banku macierzystych komórek mezenchymalnych, które będą mogły być wykorzystywane do przeszczepu komórek krwiotwórczych.

Napisz do autora: dawid.wojtowicz@innpoland.pl