
Na świecie przeciętnie 22 proc. przedstawicielek płci pięknej zajmuje wysokie kierownicze stanowiska w firmach. W Polsce pod tym względem jest znacznie lepiej, ponieważ ten odsetek wynosi 37 proc. – wynika z badania „Women in Business 2015”, które zostało przeprowadzone przez Grant Thornton International.
REKLAMA
Sytuacja kobiet w naszym kraju, które mają aspiracje zajmować wysokie stanowiska kierownicze w firmach z roku na rok się poprawia. W tym roku ich średni odsetek wynosi 37 proc., w porównaniu do 34 proc. w ubiegłorocznej edycji badania.
Grant Thornton International przebadał sytuację kobiet w biznesie w 34 państwach. Najwyższy odsetek przedstawicielek płci pięknej, które zajmują wysokie stanowiska kierownicze, jest w Rosji i Gruzji. Z kolei najmniejszy w Holandii (18 proc.), Niemczech (14 proc.) oraz Japonii (8 proc.).
Jednak najwyższe stanowiska w firmach, czyli prezesów zarządu, zajmuje w Polsce tylko 5 proc. kobiet. Znacznie częściej panie pełnią funkcje szefów kontrolingu (53 proc.), działów HR (47 proc.) czy finansów (24 proc.).
Zdaniem Macieja Jamki, partnera zarządzającego w warszawskim biurze K&L Gates, główną przyczyną słabej obecności kobiet na najwyższych stanowiskach w dużych firmach są różnice kulturowe. Według nich rolą pań była opieka nad domem, a mężczyzn zapewnienie utrzymania domu.
Dlatego w jego opinii należy wspierać społecznie te przedstawicielki płci pięknej, które chcą spełniać się w biznesie. Zwłaszcza, że kobiety są kreatywne, co napędza rozwój firmy. Maciej Jamka przekonuje, że najlepsze pomysły powstają, gdy współpracują ze sobą ludzie o różnych poglądach, kiedy dochodzi do konfrontacji odmiennych punktów widzenia. Tak, jak ma to miejsce w przypadku kobiet i mężczyzn.
Napisz do autora: kamil.sztandera@innpoland.pl
Źródło: Newseria.pl
