Trend związany z Odnawialnymi Źródłami Energii coraz mocniej rozwija się w naszym kraju. Warto więc poznać kolejne, alternatywne sposoby pozyskiwania zielonej energii. Jednym z nich są biogazownie, najczęściej budowane przy gospodarstwach rolniczych. Dowiedzmy się zatem, jak działa i jak jest zbudowana biogazownia.
Biogazownia to instalacja służąca do produkcji biogazu z biomasy roślinnej, odchodów zwierzęcych, organicznych odpadów (np. z przemysłu spożywczego), odpadów poubojowych lub biologicznego osadu ze ścieków. W Polsce w tym zakresie dużym zainteresowaniem cieszą się rolnicze osady ściekowe z komunalnych lub przemysłowych oczyszczalni ścieków.
Instalacja składa się z:
- zbiornika wstępnego,
- układu dozowania,
- komory fermentacyjnej (fermentor),
- zbiornika magazynowego dla przefermentowanego substratu,
- zbiornika biogazu,
- agregatu prądotwórczego lub agregatu kogeneracyjnego (w drugim przypadku produkowana jest energiaelektryczna oraz cieplna).
W zbiorniku wstępnym gromadzone są substraty płynne, natomiast za pomocą układu dozowania dostarcza się do biogazowni substraty stałe. W fermentorze, pozbawione światła i tlenu substraty podgrzewane są do temperatury ok. 38-40 stopni Celsjusza i rozkładane przez mikroorganizmy. Masa mieszana jest za pomocą automatycznych mieszadeł.
Cały proces fermentacji monitorowany jest przy pomocy wskaźników poprawności procesu, zawartości kwasów organicznych i siarkowodoru. Produktem końcowym jest biogaz, którego głównym składnikiem jest metan. Fermentor zrobiony jest ze stali szlachetnej, odpornej na pracę w podwyższonej temperaturze oraz na siarkowodór, który również wchodzi w skład biogazu.
Przefermentowany substrat przepompowuje się do magazynu resztek pofermentacyjnych, skąd pobierany jest do dalszego wykorzystania. Resztki te można wykorzystać jako wysokiej jakości nawóz. Można je również wysuszyć, uzyskując nawóz suchy.
Powstały biogaz przechowywany jest na szczycie zbiornika, a następnie spalany w elektrociepłowni blokowej w celu wytworzenia prądu i ciepła. Uzyskany prąd przesyłany jest bezpośrednio do sieci elektroenergetycznej.