Pracodawcy mają częściej zatrudniać na umowę o pracę. Co dostaną w zamian?

Rynek pracy oferuje pracownikom, zwłaszcza młodym ludziom, zatrudnienie w oparciu o umowy cywilnoprawne. Rząd pracuje nad programem, który zachęci pracodawcom do przyjmowania pracowników na umowy objęte Kodeksem pracy
Rynek pracy oferuje pracownikom, zwłaszcza młodym ludziom, zatrudnienie w oparciu o umowy cywilnoprawne. Rząd pracuje nad programem, który zachęci pracodawcom do przyjmowania pracowników na umowy objęte Kodeksem pracy Fot. Marcin Stępień / Agencja Gazeta
Na polskim rynku pracy jednym z najbardziej alarmujących problemów jest zjawisko notorycznego zatrudniania ludzi na umowach cywilnoprawnych, chociaż w bardzo wielu przypadkach charakter wykonywanej przez nich pracy kwalifikuje ich do otrzymania zwykłej tj. kodeksowej umowy.


Nowe władze planują ograniczyć ten proceder, nie odwołując się wyłącznie do przeprowadzania częstszych kontroli i nakładania wyższych kar na łamiących prawa pracownicze przedsiębiorców. Zamiast kija proponują marchewkę - ulgę podatkową za zatrudnienie na etat.

O rządowych planach mających na celu tworzenie stabilnych i dających większe poczucie bezpieczeństwa miejsc pracy poinformował "Dziennik Gazeta Prawna". Jedną z zachęt do podpisywania z zatrudnianymi umów o prace ma być ulga podatkowa. Skorzystać będą mogły z niej firmy, które przystąpią do objętej gwarancjami rządowymi umowy społecznej zawartej między związkami zawodowymi, a organizacjami przedsiębiorców.

W wypowiedzi dla dziennika Stanisław Szwed, wiceminister pracy i polityki społecznej, oświadczył, że pracodawcy, którzy dołączą do programu promującego stabilne zatrudnienie na rynku pracy, będą mogli też ponosić przez pewien czas mniejsze koszty poprzez przywilej płacenia niższych składek ZUS.


Od przedsiębiorców chętnych skorzystać z oferty państwa będzie oczekiwało się wprowadzenia dwóch ważnych zmian w polityce zatrudnienia. Objęci ulgami właściciele firm zostaną zobowiązani do przyjmowania ludzi na umowę o prace oraz podwyższenia pensji pracownikom.

Wspieranie przedsiębiorców w zatrudnianiu na etat ma być obok wprowadzenia minimalnej stawki godzinowej (12 zł) i reformy urzędów pracy głównym instrumentem kreacji w naszym kraju bardziej przyjaznego dla pracownika rynku.

źródło: "Dziennik Gazeta Prawna"

Napisz do autora: dawid.wojtowicz@innpoland.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Czy można przeklinać w pracy? Odpowiedź jest bardziej skomplikowana, niż się wydaje
0 0Syn twórcy plastikowych toreb o intencji ojca. „Zostały wynalezione, by chronić planetę”
0 0Gdzie są podatki, tam zawsze będzie szara strefa. Tak wygląda "praca na czarno" w Polsce
0 0VAT na e-booki spadł, ceny ani drgną. Czytelnicy są wściekli, ale nie znają całej prawdy

INNSPIRACJE

0 0Polak rozkręcił świetny biznes w USA. Zdradza, jak radzić sobie z porażką i brakiem motywacji
0 0W sukces tej Polki nikt nie wierzył. Uparła się i stworzyła rewolucyjny krem antysmogowy

STARTUPY

0 0Amerykańskim naukowcom się nie udało, a one to zrobiły. Tak powstały innowacyjne kosmetyki
0 0Start-up chce zasilać samochody wodą i alkoholem. Ale trochę się zapędzili