Spółka Metal Expert z Elbląga pracuje nad innowacyjną technologią termicznego przekształcania odpadów. To, co ją wyróżnia to nie tylko utylizacja nieczystości, ale równoczesna możliwość pozyskiwania i wytwarzania energii elektrycznej. Jak twierdzą twórcy po przeanalizowaniu rynku, najprawdopodobniej nikomu innemu na świecie nie udało się stworzyć tak nowatorskiej metody.
Utylizacja i prąd w jednym
Instalacja do utylizacji odpadów komunalnych, nad którą pracuje firma ma zostać oparta na ekologicznej i niskoemisyjnej technologii przetwarzania metodą pirolizy. To co ja wyróżnia to fakt, że śmieci nie są spalane, tylko wyłącznie termicznie rozkładane.
Następnie ulegają zamianie m. in. na gaz, który jest spalany w silniku. W końcowym etapie poprzez specjalnie przystosowany generator energia mechaniczna jest przetwarzana w energię elektryczną, dzięki czemu z nieczystości można otrzymać prąd.
W opracowywanej przez Metal Expert technologii surowcem są wysokokaloryczne frakcje odpadów. Otrzymuje się je z przesortowania przemysłowych i miejskich śmieci. Obecnie można je jedynie przechowywać lub spalić.
Firma z Elbląga chce to zmienić. Jej celem jest przeznaczenie 50 proc. energii powstającej w procesie do utylizacji odpadów, z kolei drugiej połowy do wykorzystania na zewnątrz. Dzięki temu powstanie prąd, który spalarnia będzie mogła wykorzystać do własnych potrzeb lub sprzedawać go do sieci.
Realizacja inwestycji jest możliwa m. in. dzięki otrzymanemu przez Metal Expert dofinansowaniu w kwocie 8,5 mln złotych z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) w ramach unijnego Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka (POIG). Z kolei całkowita wartość projektu wynosi ponad 16,3 mln złotych.
Prace nad innymi innowacjami
Spółka Metal Expert powstała 10 lat temu. Swoją działalność prowadzi na terenie Elbląskiego Parku Technologicznego. Specjalizuje się w produkcji i świadczeniu usług w zakresie kompleksowych dostaw komponentów turbin energetycznych i urządzeń pomocniczych.
Oprócz prac nad innowacyjną metodą przetwarzania odpadów, firma realizuje jeszcze projekty związane z pirolizą osadów z oczyszczalni ścieków oraz pierwszą na świecie proekologiczną produkcją kolistych tarcz kierowniczych.