
Precyzyjnie podany lek
Rynek inwestycji w projekty z branży medycznej w Polsce rozwija się z każdym rokiem. Nie tylko firmy farmaceutyczne, medyczne czy ubezpieczeniowe rozglądają się na rynku za innowacyjnymi projektami z tego obszaru, ale również inwestorzy Venture Capital coraz częściej interesują się branżą. Co ciekawe, inwestorzy nie ograniczają się tylko do coraz popularniejszej medycyny, ale sięgają również po projekty z obszarów urządzeń medycznych, nowych cząsteczek, sposobów transportu substancji czynnych we krwi czy choćby zbierania i analizy danych. Inwestycje w tym obszarze z pozoru mogą wydawać się bardziej ryzykowne, choćby z uwagi na dość hermetyczne środowisko firm obsługujących ten sektor czy też konieczność uzyskania odpowiednich zezwoleń, wpisów do właściwych rejestrów czy certyfikatów. Niemniej jednak dla inwestorów VC są one tak samo ryzykowne, jak projekty z innych branż. Z kolei dla inwestorów branżowych/strategicznych, dzięki wprowadzeniu innowacji wykorzystując istniejące zasoby firmy, takie projekty mogą stanowić źródło przewagi konkurencyjnej.
Astmatycy mogą odetchnąć
Rytm serca
- Robienie tego typu rzeczy w Polsce ma swoje zalety, mamy na przykład dostęp do naprawdę wykwalifikowanych informatyków, a koszty są relatywnie małe na przykład w porównaniu do Stanów Zjednoczonych. Sporo pieniędzy leży teraz na ulicy, jeśli chodzi o dofinansowanie. Widać na przestrzeni lat, że zarówno Polska jak i Unia Europejska, chcą wspierać innowacyjne pomysły, są na to pieniądze i można je wykorzystać. Myślę, że to co jest w Polsce deficytowe i utrudnia sukces startupom, to brak wiedzy jak komercjalizować technologię.
- Mamy cały szereg projektów, które rozwijają się w tym segmencie opieki zdrowotnej (telemedycyny – red.), zdalnego monitoringu czy telekardiologii. Te projekty powstają dzięki zapałowi przedsiębiorców i samych lekarzy, którzy dostrzegają użyteczność konkretnych platform czy urządzeń dedykowanych ich pacjentom. Dzięki tym rozwiązaniom nie musieliby męczyć pacjentów, wzywać ich na wizyty, jeśli kontrolę wyników mogliby przeprowadzić zdalnie. Czytaj więcej
Od startupu do walki z rakiem
Selvita, która zaczynała jako start-up, a obecnie jest notowanym na giełdzie dużym przedsiębiorstwem, nie traci impetu. Wystartowała z kolejnym projektem, z którego realizacji korzyści odniosą chorujący na raka pacjenci. Przyznano mu, jako jednemu z 10 projektów związanych z branżą medyczną, wsparcie finansowe pochodzące z funduszów unijnych.
Leczenie białaczki
Szepionka przeciw cukrzycy typu 1
Sonda-proteza przełykowa
Po zakończeniu wszystkich niezbędnych testów i pozwoleń, sonda jest już zarejestrowana w Urzędzie Patentowym i została zgłoszona jako produkt medyczny. To otwiera drogę do produkcji.
Sztuczne kości
Powstały z połączenia kompozyt okazał się strzałem w dziesiątkę. Pierwsze testy nowego rozwiązania są niezwykle optymistyczne. W tej chwili jest już objęty zarówno polskim, jak i międzynarodowym patentem. Po testach na zwierzętach i kilku próbnych zastosowaniach na pacjentach, teraz pora na badania kliniczne, które pozwolą innowacyjny materiał wprowadzić na rynek.
Podłoże do hodowli skóry
Badania są wynikiem współpracy kilku zespołów interdyscyplinarnych. Oprócz jednostki PAN, swój wkład miały również Politechnika Łódzka, Śląski Uniwersytet Medyczny oraz Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich. Dzięki tej współpracy opracowana metoda znakomicie odpowiada na realne potrzeby lekarzy. Dzięki wykorzystaniu podłoża Polycell, możliwe stało się wykorzystywanie skóry całych arkuszy wyhodowanej skóry.
Przyszłość
Programy wspierające innowacje w medycynie
Narodowe Centrum Badań i Rozwoju realizuje projekty skierowane specjalnie do sektora medycznego. Firmy i konsorcja mogą ubiegać się o dofinansowanie w ramach programu STRATEGMED „Profilaktyka i leczenie chorób cywilizacyjnych” oraz INNOMED.
Obecnie trwa trzeci konkurs pierwszego z tych programów, a budżet na wsparcie wynosi 115 mln zł. Z kolei w tegorocznym konkursie 10 firm otrzymało łącznie ponad 57,5 mln złotych wsparcia.
Leszek Grabarczyk, zastępca dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju mówi:
– INNOMED to nasza bezpośrednia odpowiedź na zapotrzebowanie stawiających na innowacje przedsiębiorców z branży medycznej, którzy szukają rozwiązań pozwalających zwiększyć dostępność oraz jakość nowatorskich terapii i innowacyjnych lekarstw w Polsce. Dzieląc z nimi ryzyko związane z prowadzeniem prac B+R i przekazując środki na realizację ich ambitnych projektów zwiększamy szansę na wprowadzenie opracowanych przez nich rozwiązań i produktów na rynek.
Firmy farmaceutyczne w Polsce chętnie współpracują ze środowiskiem akademickim między innymi wspierając działalność naukowo-badawczą. Coraz częściej spotyka się także partnerstwa publiczno-prywatne i konsorcja badawczo-naukowe zawiązywane pomiędzy przedstawicielami przemysłu farmaceutycznego a polskimi uczelniami. Ponadto firmy farmaceutyczne aktywnie współpracują z instytucjami ochrony zdrowia, towarzystwami naukowymi czy fundacjami działającymi w tym obszarze. Są to najczęściej działania na rzecz promocji zachowań prozdrowotnych oraz przyczyniające się do poprawy standardów opieki nad chorymi. Tego typu współpraca i wymiana doświadczeń oraz know-how wpływa pozytywnie na poziom polskiej innowacyjności.
Napisz do Redakcji: kontakt@innpoland.pl