Ile wynosi „prawdziwa” średnia pensja krajowa? GUS wreszcie opublikował tę informację

GUS raz na 2 lata szczegółowo określa wysokość średniej krajowej pensji w Polsce.
GUS raz na 2 lata szczegółowo określa wysokość średniej krajowej pensji w Polsce. Fot. Narodowy Bank Polski/http://skroc.pl/db6d6/flickr.com CC_BY/http://skroc.pl/71d1b
Wielu Polaków denerwuje się, kiedy co miesiąc Główny Urząd Statystyczny podaje wysokość średniej pensji w naszym kraju. W listopadzie wyniosła 4164 zł brutto. Jednak dużo osób uważa, że ta kwota jest oderwana od rzeczywistości, ponieważ zarabiają mniej. Jak więc jest naprawdę?

„Prawdziwa” średnia krajowa obliczana raz na 2 lata
Podstawowym problemem GUS-u przy comiesięcznym obliczaniu przeciętnych zarobków w Polsce jest okrojona liczba danych. Przykładowo Urząd nie dysponuje informacjami pochodzącymi z małych firm i branży finansowej, a także budżetówki. Jak więc ustalić realną wysokość średniej pensji w Polsce?

Robi to sam… GUS – co 2 lata. Wtedy urzędnicy szczegółowo analizują zarobki w tysiącach firm oraz na setkach stanowisk w całej Polsce. Na tej podstawie Urząd określa medianę pensji w Polsce. Jest to wartość środkowa. Oznacza to, że dokładnie połowa respondentów otrzymuje większe, a połowa mniejsze wynagrodzenie.

Najczęściej Polacy zarabiają poniżej średniej
W 2014 roku ta wartość wyniosła 3291,35 zł brutto – donosi „Gazeta Wyborcza”. Stanowi to około 80 proc. średniego miesięcznego wynagrodzenia z listopada 2015 roku – 4164 zł brutto. Z kolei dominanta, czyli najczęściej spotykane zarobki w Polsce – wynosi 2469,50 zł brutto.


Najlepiej opłacani pracownicy w Polsce zarabiają miesięcznie co najmniej 6917,23 zł brutto. Z kolei najmniejsze wynagrodzenie otrzymuje 10 proc. osób aktywnych zawodowo – poniżej 1718 zł miesięcznie brutto.

Napisz do autora: kamil.sztandera@innpoland.pl

Źródło: "Gazeta Wyborcza"
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Podczas ostatniej konferencji Kurs na HR w Gdańsku, Marcin Grzegory z Invest in Pomerania, zadał widowni pytanie, „Kto z Państwa wie coś na temat projektu Invest in Pomerania”. Potem dodał, „Pytam, bo wiem, że nie ma nic gorszego niż opowiadania o rzeczach, które ludzie znają i kojarzą”. Miał rację.

Łukasz DudkoŁukasz Dudko

Odpowiedzi na to pytanie jest tyle, że wystarczyłoby pewnie na grubą książkę, ale skupmy się na dwóch kluczowych błędach: słabej analizie konkurencji oraz nieprzygotowaniu produktu i zespołu. Bez tego ekspansja na rynki zagraniczne nie ma szans.

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Walter Isaacson, w podsumowaniu biografii Leonardo da Vinci, podsuwa nam sporą listę wniosków wynikających z działalności artysty, które można wykorzystać do rozwijania swojej kreatywności.