Ile wynosi „prawdziwa” średnia pensja krajowa? GUS wreszcie opublikował tę informację

GUS raz na 2 lata szczegółowo określa wysokość średniej krajowej pensji w Polsce.
GUS raz na 2 lata szczegółowo określa wysokość średniej krajowej pensji w Polsce. Fot. Narodowy Bank Polski/http://skroc.pl/db6d6/flickr.com CC_BY/http://skroc.pl/71d1b
Wielu Polaków denerwuje się, kiedy co miesiąc Główny Urząd Statystyczny podaje wysokość średniej pensji w naszym kraju. W listopadzie wyniosła 4164 zł brutto. Jednak dużo osób uważa, że ta kwota jest oderwana od rzeczywistości, ponieważ zarabiają mniej. Jak więc jest naprawdę?

„Prawdziwa” średnia krajowa obliczana raz na 2 lata
Podstawowym problemem GUS-u przy comiesięcznym obliczaniu przeciętnych zarobków w Polsce jest okrojona liczba danych. Przykładowo Urząd nie dysponuje informacjami pochodzącymi z małych firm i branży finansowej, a także budżetówki. Jak więc ustalić realną wysokość średniej pensji w Polsce?

Robi to sam… GUS – co 2 lata. Wtedy urzędnicy szczegółowo analizują zarobki w tysiącach firm oraz na setkach stanowisk w całej Polsce. Na tej podstawie Urząd określa medianę pensji w Polsce. Jest to wartość środkowa. Oznacza to, że dokładnie połowa respondentów otrzymuje większe, a połowa mniejsze wynagrodzenie.

Najczęściej Polacy zarabiają poniżej średniej
W 2014 roku ta wartość wyniosła 3291,35 zł brutto – donosi „Gazeta Wyborcza”. Stanowi to około 80 proc. średniego miesięcznego wynagrodzenia z listopada 2015 roku – 4164 zł brutto. Z kolei dominanta, czyli najczęściej spotykane zarobki w Polsce – wynosi 2469,50 zł brutto.


Najlepiej opłacani pracownicy w Polsce zarabiają miesięcznie co najmniej 6917,23 zł brutto. Z kolei najmniejsze wynagrodzenie otrzymuje 10 proc. osób aktywnych zawodowo – poniżej 1718 zł miesięcznie brutto.

Napisz do autora: kamil.sztandera@innpoland.pl

Źródło: "Gazeta Wyborcza"
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Geoblokowaniem nazywane są praktyki polegające na blokowaniu dostępu do stron internetowych lub przekierowywania na strony przewidziane dla danego rynku ze względu na przynależność państwową odwiedzającego. Takie praktyki uznawane są za dyskryminujące...

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Pewne książki warto przeczytać, inne trzeba. Do tej drugiej kategorii zalicza się z pewnością „Siła Nawyku”, której autorem jest Charles Duhigg. Jak tłumaczy już sam podtytuł, książka pozwala zrozumieć „dlaczego robimy to co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie”. Otóż okazuje się, że mózg działa według pewnych schematów.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.