Reklama.
Konsorcjum kilku firm, którego liderem jest spółka Creotech Instruments z Piaseczna, pozostawiło w tyle zagraniczną konkurencję i zwyciężyło w przetargu Europejskiej Agencji Kosmicznej. W jego ramach powstanie w Polsce ogromna baza danych, które będą zbierane w wyniku obserwacji Ziemi przez satelity z kosmosu. Następnie będą sprzedawane zainteresowanym podmiotom – przedsiębiorstwom, instytucjom czy władzom miejskim. Wartość projektu wynosi 8 mln złotych.
Napisz do autora: kamil.sztandera@innpoland.pl
Już dziś komercyjne satelity obserwacyjne Ziemi dostarczają dane wykorzystywane przez prywatne firmy reprezentujące bardzo szerokie spektrum branż, a także instytucje publiczne i naukowe. Dane zbierane przez satelity obserwacyjne Ziemi dostarczają aktualną wiedzę na temat zagrożeń pożarowych i powodziowych, monitorują poziomy rzek i stan upraw rolnych, rejestrują zasięg i gęstość smogu unoszącego się nad miastami. Pozwalają także zaobserwować subtelne zmiany klimatyczne poprzez rejestrowanie postępu procesów pustynnienia na poszczególnych obszarach lub topnienia lodowców w Arktyce.
Mimo że z punktu widzenia użytkownika gromadzenie i przetwarzanie danych będzie odbywało się w tzw. „chmurze” (cloud), to te operacje obliczeniowe będą wymagały stworzenia i utrzymywania rozbudowanej i skomplikowanej infrastruktury serwerowej, która powstanie na terenie naszego kraju i będzie to największa tego typu instalacja w Polsce. Gdyby dane, które będą tam zgromadzone, wydrukować na papierze, wieża ułożona z kartek sięgnęła by Księżyca.