W ramach projektu „EO Innovation Platform Testbed Poland” nad Wisłą powstanie gigantyczna baza danych obserwacyjnych Ziemi, które będą gromadzone przez rozbudowaną sieć satelitów. Konsorcjum polskich firm będzie także odpowiedzialne za obsługę serwisów, które umożliwią klientom pozyskiwanie i przetwarzanie informacji zebranych w kosmosie. Stworzona przez Polaków platforma będzie udostępniania odpłatnie innym podmiotom, ale przedstawiciele świata nauki będą traktowani preferencyjnie.
Już dziś komercyjne satelity obserwacyjne Ziemi dostarczają dane wykorzystywane przez prywatne firmy reprezentujące bardzo szerokie spektrum branż, a także instytucje publiczne i naukowe. Dane zbierane przez satelity obserwacyjne Ziemi dostarczają aktualną wiedzę na temat zagrożeń pożarowych i powodziowych, monitorują poziomy rzek i stan upraw rolnych, rejestrują zasięg i gęstość smogu unoszącego się nad miastami. Pozwalają także zaobserwować subtelne zmiany klimatyczne poprzez rejestrowanie postępu procesów pustynnienia na poszczególnych obszarach lub topnienia lodowców w Arktyce.
W skład konsorcjum, na którego czele stoi lider polskiego przemysłu kosmicznego, spółka Creotech Instruments, wchodzi także stołeczna spółka CloudFerro. Firmy świadczące komercyjne usługi przetwarzania danych pochodzących z satelitów, będą mogły korzystać z dedykowanego systemu działającego w oparciu o infrastrukturę komputerową stworzoną przez to przedsiębiorstwo.
Mimo że z punktu widzenia użytkownika gromadzenie i przetwarzanie danych będzie odbywało się w tzw. „chmurze” (cloud), to te operacje obliczeniowe będą wymagały stworzenia i utrzymywania rozbudowanej i skomplikowanej infrastruktury serwerowej, która powstanie na terenie naszego kraju i będzie to największa tego typu instalacja w Polsce. Gdyby dane, które będą tam zgromadzone, wydrukować na papierze, wieża ułożona z kartek sięgnęła by Księżyca.
Napisz do autora: kamil.sztandera@innpoland.pl