Firma Forkos z Gdyni pracuje nad stworzeniem bezzałogowego systemu głębinowego, który będzie służył do zdalnego monitorowania środowiska i obiektów, które znajdują się pod powierzchnią wody. Urządzenie zdolne do podwodnego zanurzenia będzie oparte o dwa wzajemnie współpracujące ze sobą pojazdy.
Doświadczony w boju mini pojazd
Atutem Forkos jeszcze przed rozpoczęciem projektu było posiadanie części bazy niezbędnej do stworzenia systemu głębinowego. Stanowi nią zbudowany wcześniej przez firmę zdalnie sterowany za pośrednictwem pada uniwersalny mini pojazd KH-100.
Mini pojazd jest zdolny zanurzać i wynurzać się z wody z ściśle regulowaną przez operatora prędkością. Jest w stanie także automatycznie utrzymywać się na wskazanej głębokości. KH-100 dostarcza nie tylko podwodny obraz, ale także m. in. informacje na temat przechyłów i przegłębienia dna.
KH-100 posiada bardzo uniwersalną konstrukcję. W zależności od potrzeb, można na niej zainstalować np. urządzenia do poboru próbek materiału dennego i wody, maszyny hydrograficzne, mierniki fizykochemiczne parametrów wody, dodatkową kamerę telewizyjną, aparat fotograficzny, czy system do przestrzennego zobrazowania obiektów podwodnych w czasie rzeczywistym. Mini pojazd w przeszłości był używany m. in. przez Mazurską Służbę Ratowniczą czy brał udział w międzynarodowym projekcie badawczym CHEMSEA.
Współpraca z „młodszym bratem”
Teraz w oparciu konstrukcję KH-100, powstanie jego potężniejszy odpowiednik KH-200. Nowy zdalnie sterowany model pojazdu będzie dodatkowo wyposażony w dysponujący mniejszymi gabarytami mini pojazd, na pokładzie którego zostanie zainstalowany system wizyjny służący do wymiarowania obserwowanych obiektów podwodnych. W ten sposób powstanie kompleksowy bezzałogowy system głębinowy do monitoringu podwodnego.
Forkos realizuje projekt we współpracy przy pracach badawczo-rozwojowych z Zakładem Technologii Prac Podwodnych Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Realizacja inwestycji jest możliwa m. in. dzięki pozyskaniu dofinansowania w kwocie ponad 1,1 mln złotych z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) w ramach unijnego Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka (POIG).
Firma Forkos zajmuje się tworzeniem i wprowadzaniem na rynek technologii, które poprawiają bezpieczeństwo i efektywność prac podwodnych, oceanograficznych oraz hydrograficznych. Od pięciu lat spółka jest partnerem Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego w Gdyni.