Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) ogłosiło wyniki konkursu na projekty B+R zorganizowanego dla przedsiębiorstw, których działalność związana jest z badaniami przemysłowymi i pracami rozwojowymi. Najwyżej oceniono projekt firmy Apeiron Synthesis z Wrocławia, którego celem jest stworzenie nowej generacji rutenowych katalizatorów metatezy olefin.
Technologia, która odmieni ludzkie życie
Pod tajemniczą nazwą projektu kryje się przedsięwzięcie, którego celem jest udoskonalenie związków metaloorganicznych służących do przyspieszania reakcji chemicznych. Katalizatory, które oparte są na związkach rutenu, wyróżnia wysoka wydajność. W rezultacie dzięki ich wykorzystaniu produkcja przemysłowa jest szybsza, tańsza i bardziej przyjazna dla środowiska.
Co więcej, stworzenie efektywniejszych katalizatorów sprawi, że możliwa będzie jeszcze szybsza synteza innych związków chemicznych. Dzięki temu będzie możliwe znaczne obniżenie kosztów, które są generowane w różnych gałęziach przemysłu. W efekcie powstaną także korzystniejsze warunki do wykorzystania odnawialnych źródeł energii (OZE). Zdaniem wielu naukowców, katalizatory nowej generacji, nad jakimi będzie pracować firma z Wrocławia, a w efekcie zachodzące pomiędzy nimi reakcje – to technologia przyszłości, która zmieni ludzkie życie.
Realizacja projektu, którego całkowity koszt wynosi ok. 3,1 mln złotych, jest możliwa m. in. dzięki otrzymaniu dofinansowania w kwocie 2,4 mln złotych z funduszy pochodzących z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) w ramach unijnego Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój (POIR).
Technologia na miarę Nobla Firma Apeiron Synthesis z Wrocławia powstała w 2009 roku. Stworzył ją zespół doświadczonych naukowców i przedsiębiorców. Technologia ekologicznej nowej generacji rutenowych katalizatorów metatezy olefin, nad którą pracuje przedsiębiorstwo, jest wykorzystywana w takich branżach, jak produkcja leków, feromonów, substancji zapachowych, surfaktantów, wosków, paliw, polimerów i materiałów konstrukcyjnych.
Metateza olefin to reakcja pomiędzy węglowodorami nienasyconymi - alkenami, alkinami lub ich pochodnymi - w których istnieją wielokrotne wiązania węgiel-węgiel. W jej trakcie dochodzi do pękania dwóch wiązań podwójnych, co prowadzi do utworzenia dwóch innych wiązań tego typu.
W 2005 roku za opisanie tego procesu Yves Chauvin wraz z Robertem Grubbsem oraz Richardem Schrockem otrzymał Nagrodę Nobla z chemii. Reakcja umożliwia produkcję w zasadzie niewyczerpanej liczby nowych środków chemicznych o rozmaitych właściwościach.