Serwis do wysyłania przelewów w 7 europejskich walutach czy systemem bankowości oparty na miniaplikacjach. Oto polskie pomysły, które zaprezentowane zostaną dzisiaj na Finovate - największej na świecie i najbardziej prestiżowej konferencji poświęconej innowacjom technologicznym w finansach.
Na Finovate, która trwa właśnie w Londynie zaprezentują się łącznie 72 firmy. Wśród nich aż 5 jest z Polski, w tym znane marki, jak Asseco Poland czy ING Bank Śląski, ale też mniejsze polskie firmy, jak Kontomatik, VoicePIN.com czy Currency One, których pomysły jednak wytyczają dziś nowe ścieżki w bankowości elektronicznej.
– Tu przyjeżdżają banki z całej Europy, wystawcy mają unikalną formę prezentacji. W ciągu 7 minut trzeba pokazać nie prezentacje PowerPointa czy wideo, ale rzeczywiście działający system – wyjaśnia nam Artur Wiza, dyrektor komunikacji korporacyjnej z Asseco Poland.
Na pierwszy ogień poszedł VoicePIN.com, start up z Krakowa, który już wczoraj pokazał swój biometryczny system rozpoznawania głosu. – Pokazywaliśmy nasz produkt, biometrię głosową, dzięki której użytkownicy rożnych serwisów mogą się logować za pomocą głosu, bez haseł, pinu, kodów – mówi Łukasz Dyląg, prezes VoicePiN.com. – Pokazaliśmy taki scenariusz przez trzy różne kanały. Na początek ja zalogowałem się przez telefon na aplikację mobilną, a mój kolega próbował się włamać, co mu się oczywiście nie udało. Potem zadzwoniliśmy na infolinię i tak samo, ja moglem się zalogować głosem, a on, mówiąc te same słowa, nie mógł zalogować się na moje konto. Na koniec zalogowałem się przez stronę internetową – opowiada zadowolony szef firmy. – Pokazaliśmy trzy różne rzeczy. Po pierwsze, wygodę dla klienta, po drugie, że ta technologia jest bezpieczna, na pewno bezpieczniejsza niż wpisywanie PIN. Trzecia rzecz to multichannel: rejestrując swój głos w jednym z kanałów, można to stosować we wszystkich pozostałych.
Łukasz Dyląg przyznaje, że ich prezentacja spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem. – Kluczem na tej konferencji jest to, by pokazać jakąś prostą, ale ciekawą funkcjonalność. To musi być coś bardzo prostego, żeby każdy z kilkuset osób to zrozumiał, no i żeby był jeszcze efekt „wow” – dodaje.
Dziś pokażą swoje produkty kolejne polskie firmy, w tym Asseco Poland. – Nasz produkt łączy bankowość internetową i mobilną, a cały system jest oparty o miniaplikacje – wyjaśnia w rozmowie z INNPoland Wiza i porównuje go do rozwiązania używanego w smartphonach, w których część aplikacji klient dostaje domyślnie, a część może sobie dobrać w sklepie firmowym. Klient banku loguje się do swojej platformy bankowej i korzysta z mini aplikacji, m.in. płatności, lokat, kart czy kredytów. – Platforma Asseco CBP umożliwia bankom zaoferowanie podstawowej wersji systemu, a klienci mogą sami dobierać potrzebne im funkcje. To unikalne rozwiązanie – przekonuje Artur Wiza.
Rozwiązanie zostało już wdrożone przez BOŚ Bank i Deutsche Bank, dwa kolejne je właśnie wprowadzają, a Asseco szuka dalszych klientów. – Dlatego jesteśmy na Finovate, chcemy nasz produkt promować – przyznaje Wiza.
Nową platformą pochwali się też ING Bank. – Pokażemy to pierwszą multikanałową platformę bankowości internetowej dla klientów korporacyjnych – mówi w rozmowie z nami Adam Walendziewski, koordynator projektu, zastępca dyrektora departamentu zdalnych kanałów dystrybucji w ING Banku Śląskim.
Platforma jest dostępna na laptopy, ale też tablety, smartfony i zegarki, co uchodzi za nowum na rynku. – Sektor klientów korporacyjnych był przez wiele lat zaniedbywany, tu czas stanął nieco w miejscu. Mamy nadzieję, że nasze rozwiązanie zmieni reguły w bankowości – mówi.
Bank nie szuka tu nowych klientów dla swojej aplikacji, chce się nią po prostu pochwalić. – Już pokazanie naszej aplikacji na branżowej konferencji to wyróżnienie – przyznaje koordynator. Platforma jest już stopniowo wdrażana. – Wchodzimy w fazę friends and family, wkrótce będą mogły z niej skorzystać firmy z grupy ING – dodaje.
Co ciekawe, projekty Asseco i ING Bank łączy wspólny, również polski, podwykonawca, który także prezentuje się na Finovate, czyli warszawska firma uselab. To właśnie uselab przygotowywał dla obu firm projekty od strony projektowania doświadczeń. Zaprojektowali oni bowiem sposób, w jaki system banku miał działać, by użytkownicy go dobrze rozumieli i łatwo się nim posługiwali. Podobne działania projektowali dla Asseco.
Dziś zaprezentuje się także firma z Poznania, Currency One, który pokaże Valuto. Co to takiego? Ten mechanizm pozwala na wymianę walut, ale też na obsługę przelewów w walutach lokalnych z całej Europy. Serwis ma dawać użytkownikom dostęp do rachunków bankowych w całej Europie, i pozwalać na dokonywanie przelewów tego samego dnia za ułamek kosztów oferowanych przez banki.
Finovate to największa na świecie konferencja technologiczna, na której prezentowane są innowacyjne rozwiązania bankowości elektronicznej na świecie. Odbywa się cyklicznie. Wstęp na oba dni kosztuje – w przeliczeniu na złotówki – ponad osiem tysięcy zł.