Naukowcy z Wrocławia leczą naszą skórę dzięki porożu z jelenia. Założyli firmę i świetnie na tym zarabiają

Dzięki pozyskaniu komórek macierzystych z poroża jelenia, firma Stem Cells Spin z Wrocławia wprowadziła na rynek 10 kosmetyków regeneracyjnych pod marką Revitacell.
Dzięki pozyskaniu komórek macierzystych z poroża jelenia, firma Stem Cells Spin z Wrocławia wprowadziła na rynek 10 kosmetyków regeneracyjnych pod marką Revitacell. Fot. vasse nicolas,antoine/http://skroc.pl/1371c/flickr.com CC-BY/http://skroc.pl/6699a
Grupa naukowców z Akademii Medycznej we Wrocławiu przez kilka lat prowadziła badania nad wykorzystaniem właściwości regeneracyjnych komórek macierzystych pozyskiwanych z poroża jelenia. Obiecujące wyniki skłoniły uczonych do założenia w 2009 roku spółki Stem Cells Spin. W efekcie komercjalizacji wynalazku, do dziś badacze wprowadzili na rynek kilkanaście produktów, które służą m. in. do pielęgnacji różnych części ciała. A to nie koniec. Firma opracowała 4 prototypy, które mają przyspieszyć m. in. gojenie się ran. I także zamierza na nich zarobić.


Miliardy komórek tygodniowo
Tajemnicą sukcesu Stem Cells Spin, która działa w ramach Wrocławskiego Parku Technologicznego, jest opatentowanie metody pobierania komórek macierzystych MIC-1 z poroża jelenia szlachetnego, z którego produkowane są surowce wchodzące w skład produktów firmy. Opracowana technologia pozwala wytwarzać miliardy komórek tygodniowo. Autorami wynalazku jest czwórka naukowców – profesorowie Marek Bochnia i Ireneusz Całkosiński, a także doktorzy Marek Cegielski oraz Wojciech Dziewiszek.
Adam Symber, Stem Cells Spin

Stem Cells Spin wypracowała unikalną w skali świata metodę hodowli porożogennych komórek macierzystych z wykorzystaniem wielopoziomowych pojemników typu cell factory. Hodowane komórki rosną przyklejone do powierzchni pojemnika, którego łączna powierzchnia wynosi około 6400 cm kwadratowych. Prowadząc proces hodowli z wykorzystaniem specjalistycznych urządzeń, spółka może uzyskiwać miliardy komórek tygodniowo pozwalających na produkcję surowców do medycyny ludzkiej, weterynaryjnej i kosmetologii. Komórki, które zostały pozyskane i wyizolowane podczas zabiegu pielęgnacyjnego, są hodowane w warunkach laboratoryjnych od wielu lat. Pobranie było jednorazowe bez szkody dla zwierzęcia.

10 produktów w drogeriach
Dzięki opracowanej metodzie produkcji surowców z poroża jelenia, Stem Cells Spin wprowadziła na rynek dziesięć produktów pod własną marką – Revitacell w postaci kremów czy balsamów. Są to biodermokosmetyki przeznaczone m. in. do regeneracji skóry takich części ciała, jak twarz, szyja, głowa, włosy, dłonie, rzęsy, brwi czy okolice oczu. Są już dostępne w sprzedaży w internecie czy drogeriach. Ponadto firma posiada w swojej ofercie dwa wyroby stosowane przez gabinety kosmetyczne oraz weterynaryjne środki pielęgnacyjne sprzedawane pod inną marką – Velvetyna.

Komercjalizacja produktów na tak dużą skalę była możliwa m. in. dzięki pozyskaniu przez spółkę dofinansowania w kwocie 57 mln złotych z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) z programu Demonstrator+, realizowanego jako projekt systemowy Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka (POIG). A to nie koniec ambitnych planów Stem Cells Spin.

Komercjalizacja kolejnych wynalazków
Dzięki pozyskaniu środków z NCBR, firma z Wrocławia opracowała również cztery prototypy produktów medycznych na bazie surowców z komórek macierzystych pobieranych z poroża jelenia. Jest to opatrunek medyczny wspomagający regenerację i gojenie po przeszczepach oraz żel do stosowania na rany i skórę czy otarcia naskórka. Ponadto Stem Cells Spin stworzyła demonstratory żelu wspomagającego regenerację rogówki oka oraz do leczenia zębów czy dziąseł. W ocenie przedstawicieli spółki ich komercjalizacja będzie możliwa za około dwa lata.

Napisz do autora: kamil.sztandera@innpoland.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Gdzie są podatki, tam zawsze będzie szara strefa. Tak wygląda "praca na czarno" w Polsce
0 0Podwójna jakość produktów w Europie potwierdzona. Ale to nie Polacy są gorszym sortem
0 0"Zielone kłamstwo" w Polsce. Tak próbują cię nabrać wielkie firmy
0 0Buty i piłki Adidasa polecą w kosmos. Chodzi o coś więcej niż trening dla astronautów
0 0Plan Szwedów: ZERO ofiar śmiertelnych na drogach. Oto czego możemy się od nich nauczyć
0 0Wyniki finansowe Ubera znów nisko pod kreską. Inwestorzy tracą cierpliwość

INNSPIRACJE

0 0Polak rozkręcił świetny biznes w USA. Zdradza, jak radzić sobie z porażką i brakiem motywacji
0 0W sukces tej Polki nikt nie wierzył. Uparła się i stworzyła rewolucyjny krem antysmogowy
0 0Ujawniają kulisy współpracy ze znaną siecią sklepów. Dziesiątki milionów długów i próby samobójcze
0 0Sapkowski przyznaje, że spór z CD Projektem go przerósł. "Pieniądze nic dla mnie nie znaczą"

STARTUPY

0 0Amerykańskim naukowcom się nie udało, a one to zrobiły. Tak powstały innowacyjne kosmetyki
0 0Start-up chce zasilać samochody wodą i alkoholem. Ale trochę się zapędzili